Teknoloji

Ünlü antik kentin yok oluş sebebi anlaşıldı

Tell el-Hammam olarak bilinen arkeolojik bölgede meydana gelen bu tahribatın İncil’de, Tevrat’ta ve Kuran’da adı geçen Lût kabilesinin tarihine ilham verdiği sanılıyor.

Kutsal kitaplara göre Lût’un kavmi, akrabalık, zorla cinsel ilişki ve fuhuş gibi günahları yüzünden helak olmuştur.

Arkeolojik araştırmalar, kabilenin yaşadığı yerin bugün Kızıldeniz’in kuzeyinde, Ürdün-İsrail sınırında, Ölü Deniz’e yakın olduğunu belirlemiş ve kentin Tevrat’ta adı geçen “Sodom” olduğu sonucuna varılmıştır.

Tevrat’ta geçen hikayeye göre bölge halkı gökten yağan kükürt ve ateşle helak olmuştur. Yeni araştırmada bilim adamları, Sodom şehrinin göktaşı tarafından yok edilmiş olabileceğini öne sürdüler.

Hakemli bilim dergisi Nature Scientific Reports’ta yayınlanan araştırmaya göre, kentin üzerinde patlayan göktaşı o kadar etki yaptı ki antik kenti yerle bir etti.

Havadaki patlamanın Hiroşima’yı yok eden atom bombasının yaklaşık bin katı (12 megaton) enerji açığa çıkardığı söylendi.

Yerbilimleri profesörü ve çalışmanın ortak yazarı James Kennett, “Tell el-Hammam adlı bu kasabanın yakınında meydana gelen büyük bir kozmik patlamanın kanıtı var” dedi.

“2.000 santigrat dereceden daha yüksek sıcaklıkları gösteren kanıtlar gördük.”

Antik kentte, kömürleşmiş malzemeler ve tahrip olmuş yapılar arasında parçalanmış insan iskeletlerine ait kalıntılar bulundu.

Kennett ve ekibi tarafından yapılan toprak analizi, küçük demir ve silika kürelerinin yanı sıra erimiş metaller ve kuvars mineralleri ortaya çıkardı.

Ayrıca laboratuvar fırınlarıyla yapılan deneylerde bölgede bulunan çanak çömlek, çömlek ve kerpiçlerin 1.500 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda sıvılaştığı ortaya çıktı. Bu sıcaklık bir arabayı dakikalar içinde eritecek kadar yüksek.

Bütün bunlar havada yüksek basınçlı bir patlama olduğunu gösterdi. Çünkü yıkım sırasında oluşan sıcaklık volkanlardan, savaşlardan ve sıradan yangınlardan daha yüksekti. Geriye kalan tek doğal süreç, kozmik bir patlama olasılığıydı.

Bilim adamları bu göktaşının, 1908’de Rusya’nın Tunguska kentinde 80 milyon ağacı kesen ve kitlesel yıkıma neden olan göktaşına benzer küçük bir göktaşı olduğuna inanıyorlar. Elde edilen bulgulara göre, bu göktaşı mil genişliğindeki dev uzay kayasının çok daha küçük bir versiyonuydu, hangi Dinozorları yok etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu