Teknoloji

NASA, interaktif çizgi romanı First Woman’ı yayınladı

‘First Woman: NASA’s Pledge for Humanity’ adlı çizgi roman, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yayınlandı.

NASA tarafından yaratılan çizgi roman, Ay’ın yüzeyine inen ilk kadın olan Callie Rodriguez’in macerasını anlatıyor.

Hikayeye göre, Ay’a ayak basan ilk kadın ve ilk siyah olarak kurgulanan Callie, ajansın sonraki hedeflerinden Artemis’in görevine katılıyor.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, Brad Gann ve Steven List tarafından yazılan, Brent Donoho ve Kaitlin Reid tarafından tasarlanan ilk sayı, Ulusal Çizgi Roman Günü şerefine Cumartesi günü ücretsiz olarak yayınlandı. Çalışma ayrıca NASA web sitesinde de mevcuttur.

‘Rüyadan Gerçeğe’ başlıklı video, Callie ve asistan robotu RT’nin göreve hazırlandığını gösteriyor.

44 sayfalık çizgi roman, Callie ve RT’nin uzaydaki deneyimlerine odaklanırken, kahramanın hayat hikayesini anlatmak için zamanda geriye yolculuk da yapıyor. Callie’nin babasının araba dükkanında geçen çocukluğunun hikayesinde uzayın büyüsüne kapılan küçük kız astronot olmayı hedefler.

Senaryoya göre Callie bir süre sonra RT ile ilişkisini kaybeder ve bu noktada görev kesintiye uğrar. First Woman, NASA tarafından yayınlanan son çizgi roman olmayacak gibi görünüyor.

NASA Yönetici Yardımcısı Pam Melroy, First Woman’ı şu sözlerle özetledi:

“Callie’nin hikayesi tutku, özveri ve kararlılığın bizi hayallerimizi gerçekleştirmeye nasıl yönlendirdiğini gösteriyor. Benim gibi Callie de becerilerini geliştirdi, öğrenmenin yollarını buldu ve NASA astronotu olmak için tüm zorlukların üstesinden geldi. “

NASA’dan Derek Wan “Umarız her yaştan uzay hayranlarının keyif alacağı bir çizgi roman olur” cümleleri kullandı.

Çizgi roman ise çevrimiçi olarak okunabilir veya NASA web sitesinden PDF olarak indirilebilir.

Çizgi roman, hikayenin çeşitli noktalarında QR kodları içeriyor. Okuyucular bu kodları tarayarak RT ile tanışabilir ve ayrıca astronotların kullandığı birçok nesne hakkında bilgi sahibi olabilir.

Çizgi romanın mobil versiyonu da var. First Woman uygulaması App Store veya Google Play’den indirilebilir. Böylece daha fazla özellik mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu