Sağlık

Prof. Dr. Aydın: Vaka sayılarını düşüremezsek kapanmak zorunda kalacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından 4-10 Eylül tarihleri ​​arasında 100 bin kişiye düşen Kovid-19 vaka sayısı güncel haritasını paylaştı. Rize ve Bayburt, geçen hafta olduğu gibi haritadaki vaka yoğunluğunun en yüksek olduğu iller listesinde ilk sırada yer aldı. Bölgedeki iki ilin yanı sıra Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Giresun, Samsun ve Ordu’da da vaka sayısı yüksek çıktı.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının geçen yıla göre arttığını söyleyen KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Eski renk haritasına göre yeşil alan kalmadı, sarı alanı olan yerler var. Türkiye aslında turuncu ve kırmızı. Vakalarımız çok yüksek ve Karadeniz önde. İnsanlar kurallara uymuyor. Hayat yokmuş gibi yerleşmeye başladı.” Bunun sonucunda hastanelerde erkek üst solunum yolu enfeksiyonlarını tespit ettik. Tabii bunu her sene mevsimsel olarak gördük ama hiç görmedik. Geçen yıl maske kullanımı çok önemli olduğu için. Neredeyse sıfırdı, ancak bu yıl çok erken başladı. Bu da bize maske kuralının olmadığını düşündürdü. dedim.

“BELİRTİLER BAŞKA KARIŞTIR”

Geçen yılın sonbahar aylarında yaşanan vaka yoğunluğunun bu yıl da yaşandığını belirten Prof. Dr. Aydın dedi ki:

“Geçen yıl Ekim, Kasım ve Aralık ayları yoğun aylardı, çok daha fazla kaynak almamıza rağmen, bu rakamların 6’da 1’i ile kendimizi daha koruyucu bir yaklaşımla kapattık ve hazırladık. Şimdi bu ağırlık Eylül’de başladı. çok ciddi ve erkek üst solunum yollarında enfeksiyon.Bu bize kapalı yerlerde görüşmenin düzgün yapılmadığını gösteriyor.Türkiye’nin diğer illerinden aldığımız bilgilere göre üst solunum yollarında bulaşıcılık yaygındı ve hatta ‘grip’ görüldü. bazı yerlerde.Covid-19 semptomları üst solunum yollarına karışıyor.İnsanlar da ‘Covid-19’um yoktu hastaneye gitmeme gerek yok’ diyerek kendi kendilerine çözüm bulmayı düşünüyorlar. pandemi döneminde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri varsa önce sağlık kuruluşuna sorup Covid-19 olup olmadığınızı test etmelisiniz.Bu kişiler Covid-19 ise virüsü yaymaya devam ediyorlar aramızda yaşıyorlar yok Endişelenmeleri gerektiğini bilmiyorlar Üst solunum yolu olan herkesin ilk önce Covid-19’da test edilmesi için doğru yol. “

“ÜÇ PARÇADAN YİRMİ”

Aydın, vakaların azalmaması halinde kış mevsiminin zor geçeceğini söyledi. “Bunu görmezden gelmek adil değil. Kışın çok ağır geçeceğini söylüyorum. Kapatmamak için direniyoruz ama önlemimizi alıp sayıyı azaltmazsak kapatmak zorunda kalacağız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu