Sağlık

Orta yaştaki erkekleri bekleyen 5 ürolojik tehlike

Üro Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, orta yaşlı erkeklerde performans kaybı, cinsel istek azalması, prostat büyümesi, motivasyon düşüklüğü gibi sorunlar olabileceğini iddia ederek, “Erkekler bu sorunları sadece kendileri yaşıyor sanıyorlar ve bir uzman için geçerli değiller. hepsinin tedavisi var, mutlaka doktora gitmelisiniz” dedi.

“PERFORMANS KAYBI BAŞLIYOR”

İnsanlara uygun tedavilerin uygulandığını kaydeden Prof. Dr. Hattat, “İnsanların şikayetleri arttıkça kimseye söylemeden, doktora danışmadan hayatlarına devam ediyorlar. Bu sayede partnerlerinden ve cinsellikten uzaklaşabiliyorlar. Aslında cinsel işlevlerde doğal bir yavaşlama 3 yaşında başlıyor. 30, orta yaşa gelmeden önce. Penisin damarlarında, sinirlerinde ve kaslarında yani genital bölgedeki lokal dokuda değişiklik olur. Özellikle sağlıksız beslenen, kilo problemi olan, egzersiz yapmayan, aşırı alkol ve sigara tüketen erkeklerde penis dokusu daha da kötü etkilenir. Bu etki şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sinir sistemi sorunları gibi risk faktörlerine sahip kişilerde daha da şiddetlenir. Böylece orta yaşta organik anlamda sertleşme sorunu ortaya çıkar. Sertleşme durumunda ereksiyon olamama, ereksiyonu sürdürememe, penisin eskisi kadar yeterli olamama gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu tür problemlerde organik muayene yapılır ve sertleşme sorunu için önerilen tedaviler arasından size uygun olanlar seçilir. Bu amaçla hap, enjeksiyon ve penis demiri gibi yeni tedaviler uygulanabilir.

“CİNSEL İRADE VE MOTİVASYON AZALIYOR”

30 yaşından itibaren meydana gelen bir başka değişikliğin de testosteron hormonuyla ilgili olduğunu iddia eden Prof. Dr. Hattat, “Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron orta yaşlara gelindiğinde klinik belirtiler verecek oranda azalır. Bunun en önemli belirtisi cinsel kötülük şikayetidir. Ayrıca genel olarak azalma gibi yan şikayetler de görülür. cinsel iştah ve uyarılma. , yorgunluk, halsizlik, kilo artışı, kemik zayıflığı da görülür. Sabah tutukluğunun sıklığı ve kalitesi azalmaktadır. Görsel uyaranlara cinsel tepkiler azalmaktadır. Geçmişte cinsel uyaranlar düşünce bile tetiklenebilirdi, ancak artık daha fazla dokunsal uyaranlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu, basit bir kan testi ile testosteron eksikliğinin saptanması durumunda. Testosteron eksikliğinin şiddetine göre hormonal tedaviler uygulanabilir.

“BAŞKA BİR KÜÇÜLMEYE ULAŞILABİLİR”

Orta yaşlı erkeklerde penisin lokal dokusunda ve testosteronda meydana gelen değişikliklerin erken boşalmayı tetikleyebileceğini iddia eden Doç. Dr. Bir hattat, “Erken boşalma çok yıllık bir şikayet olsa da, bir gece önce birkaç kez inşa edilerek geciktirilen bir sorun olabilir. Orta yaşta bir ereksiyon kötüleştiğinde bu sefer erken boşalma ön plana çıkıyor. Sertliğini kaybetmemek için. durum özellikle erkeklerden daha geç uyanan ve orgazm için daha kapsamlı bir uyarana ihtiyaç duyan evli çiftler için ihtiyaç duydukları zamanı vermemektedir. Erken boşalmada günümüzde uygulayabileceğimiz birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. ilaç tedavileri, penise lokal destek ve boşalmayı kolaylaştıracak ödevler yoluyla.

“EĞRİLİK PENİSİNİ GELİŞTİREBİLİR”

40 yaşından itibaren birçok erkeğin penis eğriliği yaşamaya başlayacağını söyleyen Prof. Dr. Halim Hattat, “Genetik faktörler etkili olsa da şeker hastalığı veya zorla cinsel ilişkide penis eğriliği daha sık görülüyor. Eğrilikle ilgili en büyük sorun sertleşme sırasında yaşanıyor. Penisin sertleşme sürecindeki eğriliği cinsel ilişkide zorluk ve ağrıya neden olabiliyor. zamanla sertleşme de kötüleşir. Peyronie (penil eğriliği) için ilaç tedavilerinin yanı sıra bazı özel ağrı enjeksiyonları ve penil demir kullanılabilir. Çok ileri vakalarda ameliyat gerekir” dedi.

“HERKES PROSTAT BÜYÜTÜR”

Her kırk yaşında erkeğin prostat dokusunda iyi huylu bir büyüme göstermeye başlayacağını bildiren Prof. Dr. Hattat, “60 yaşına gelindiğinde erkeklerin yüzde 60’ında prostat büyümesi görülüyor. Kanserden farklı olarak bu iyi huylu bir artış. Bu artış erkeklerin üçte birinde idrar yollarının tıkanmasına neden oluyor ve tedavi gerektiriyor. Aralıklı olarak görülüyor. idrara çıkma, sert idrara çıkma ve gece idrara çıkma şikayetleri İdrar şikayetleri cinsel yaşamı da olumsuz etkiler. Bu nedenle orta yaşta prostat kontrolünün yapılmasında fayda vardır. Gerektiğinde ultrason sayesinde ileride olası prostat kanserini erken teşhis etmek daha kolay hale geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu