Sağlık

KML hastaları doğru tedaviyle normal yaşam süresine kavuşabilir

Bir kan kanseri türü olan Kronik Miyeloid Löseminin (KML) ülkemizde yaklaşık 8 bin ila 10 bin kişide görüldüğü tahmin edilmektedir. KML’de en sık görülen sorunun kandaki lökositlerin artması ve dalak boyutu olduğu söylenmektedir. Uzmanlar, hastalığın sinsi bir seyir izleyebileceğini belirterek, “Klinik seyir kronik, hızlanmış ve patlama krizi dönemi olmak üzere üç temel evreyle ilerliyor. düzenli takip ve izleme.

Yarın 22 Eylül Dünya Kronik Miyeloid Lösemi Farkındalık Günü olacak. KML, genlerin kromozom 9 ile kromozom 22 arasında karşılıklı yer değiştirmesinden sonra oluşan yeni bir gen yeniden yapılanması nedeniyle kan kök hücrelerinin aşırı uyarılması sonucu gelişen bir hastalıktır. kan hücreleri.

Ortalama tanı Yaş 50

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sönmez, yıllık yeni vaka insidansının 100 binde 1-2 olduğunu hatırlatarak, “Batı ülkelerinde ortalama tanı yaşı 56-57 iken, 70 yaş üstü hasta oranı yüzde 20. Gelişmekte olan ülkelerde. , ortalama tanı yaşı 50. Sönmez sözlerine şöyle devam etti: “KML üç aşamada görülebilir. Hastaların %85’ine hastalığın kronik evre dediğimiz nispeten sakin ve sinsi seyri sırasında tanı konur. Diğer iki aşama, hastalığın hızlandırılmış aşaması ve akut lösemiye dönüştüğü salgın aşamasıdır. Daha az görülen patlama aşaması oldukça hızlı ilerler ve bu aşamada hastalarımız için kemoterapi ve kemik iliği nakli gerekebilir. En sık görülen kronik evre ve hızlandırılmış evrede hedefe yönelik ilaçlarla tedavi oldukça başarılıdır ve 10 yıllık izlemlere bakıldığında hastaların sağ kalım oranlarının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Günümüzde hedefe yönelik tedaviler KML tedavisinde etkin bir etkiye sahiptir. Bu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda veya patlama aşamasına geçmiş hastalarda herhangi bir engel yoksa kemik iliği nakli yapılır. Unutulmamalıdır ki KML günümüzde tedavi edilebilir bir hastalıktır. “

SPLEN’İN BÜYÜMESİNE DİKKAT

Üniversite Ege Hastanesi Tıp Fakültesi Dahiliye ve Hematoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güray Saydam da şu bilgileri paylaştı:

“Bu hastalığın en önemli özelliklerinden biri dalak büyümesidir. Bunun sonucunda hastalarımız karın ağrısı, erken doyma ve şişlik hissi gibi şikayetler yaşayabilir ve hastalarımız yatarak uzman veya aile hekimlerine başvurabilirler. Başvurdukları doktorlar tarafından yapılan kan testlerinde anormallikler olduğunda hematoloji uzmanlarına yönlendirilirler. LMC bir ‘ilk’ hastalıktır.Tıp tarihinde ilk kez genetik bir kusur olduğu gösterilmiştir. Ph kromozomu yani Ph kromozomu kansere yani KML’ye neden olur. Yine tarihte ilk kez bu hastalıkta hedefe yönelik tedavinin yani imatinib’in kanser yani LMC’de neredeyse normal bir yaşam süresi verdiği gösterilmiştir. Kan kanserlerinde uzun süreli sağkalım yüzde 40-50 civarındadır, uygun tedavi ve takip ile KML’de bu oran yüzde 95’e ulaşmaktadır. Ülkemizde ve dünyada teşhis edilen KML hastası kesinlikle hedefe yönelik ilaçlarla tedavi edilmektedir. Neredeyse 90 p tedaviler sayesinde hastaların yüzdesi uzun ömürlüdür. Hastalarımız uzun yıllar boyunca düzenli kontrollerini yarıda kesmek ve tedavilerini bırakmak zorunda kalmazlar. “

BUNLARA DİKKAT

– KML belirti ve semptomları

– Zayıflık ve kas zayıflığı

‘Gece terlemeleri.

– kilo kaybı

‘Ateş

– Kemik ağrısı

– Dalak büyümesi (splenomegali)

– Mide bölgesinde ağrı veya dolgunluk hissi.

– Az miktarda yemek yedikten sonra bile hissedin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu