Sağlık

Karnından basket topu büyüklüğünde tümör çıkarıldı: “10 kilo hafifledim”

İstanbul Lütfi Kırdar Kartal Belediye Hastanesi Üroonkoloji Kliniği’nde Doç. Dr. Oktay Akça liderliğindeki ekip tarafından ameliyat edilen Güney’in karnından 7,5 kilo tümör çıkarıldı.

Doç. Dr. Akça, “Genellikle böbrek üstü bezi tümörleri çok büyümeden belirti verirler. Basketbol topu gibi bir yığındı. Literatürde çok nadir görülen bir vakadır.” dedim. Tedavisine radyoterapi ile devam eden Güney, “10 kilo verdim midemden ikiz bebeğe benzer bir kitle çıktı” dedi.

Bandırma’da yaşayan ve bir kamu kurumunda ziraat memuru olarak çalışan Murat Güney (58) yaklaşık 4 ay önce şiddetli kusma şikayetiyle Bandırma’da doktora gitti. MR’ında karında büyük bir kitle olduğu anlaşıldı ve ameliyat için başka bir merkeze nakledildi. Hastanede bu kadar büyük çaplı bir ameliyat yapılamayınca bir arkadaşının tavsiyesi ile İstanbul Şehir Kliniği Kartal Lütfi Kırdar’a gitti. Dr. Oktay Akça’ya giden Güney için acil operasyon planlandı ve 2 Ağustos’ta yapılan operasyonla karnındaki dev kitle çıkarıldı.

7.5 KG KİTLE

Operasyonu yürüten ekibin başında bulunan Doç. Dr. Akça, “Hastamız bize sorduğunda kitle teşhisi yapılmıştı. Sağ tarafında başlangıçta böbrekten mi yoksa böbrek üstü bezinden mi ayırt edilemeyen dev bir kitle vardı. Yaklaşık 30 inç çapında, basketbol topu büyüklüğünde bir kütleye sahipti. Böbrek üstü bezi tümörü olduğunu gördük ve ameliyat olmaya karar verdik. Kitle, BT taramasında göründüğünden çok daha büyüktü. Yaklaşık 7,5 kilogramlık bir kütleyi çıkardık. Böbreği, karaciğeri, vücudun ana damarını, arteri ve hatta vücudun orta hattını geçen büyük bir kitleydi. dedim.

“HASTA AMELİYAT SONRASI 106 KG’DEN 95 KG’YE DÜŞTÜ”

Böbrek üstü bezi tümörlerinin genellikle daha genç ve tespit edilebilir olduklarında belirti gösterdiğini anlatan Doç. Dr. Akça, “Genellikle rastgele, yani rastgele saptanıyor. Hasta başka bir şikayetle geliyor ve bir şekilde teşhis ediliyor. Ama literatürde nadiren bu kadar büyük karşılaşıyoruz. Çünkü hasta bir şekilde hissediyor. Denge sorunu yaratacak kadar çok şey vardı. .Hastamız bize geldiğinde 106 kilo civarındaydı.Ameliyat sonrası 95 kiloya düştü.Şu an normal hayatına dönmüştür.Tüm gemilere yapışık kitlelerin tedavisi,karaciğer vb. ekip çalışması.Evet üroonkoloji ile ilgili ekibin başındayım ama diğer hocalarımızla birlikte ameliyat ve diğer tedavileri yapıyor.Bu ameliyatta genel cerrahi ve radyasyon ile birlikte hareket ettik.konkoloji.Tedavi bitmiyor sadece ameliyatla birlikte.Hastamıza radyoterapi de vereceğiz. dedi.

“BASTIRDIĞINDA KARNINDA NASIL LANET OLMADIĞINI BİLMİYORDU”

Adrenal bez tümörlerinin böbrek tümörlerine göre daha fazla büyümeden belirti gösterdiğine dikkati çeken Doç. Dr. Akça şu bilgileri verdi:

“Çünkü böbrek üstü bezi hormon üreten bir bezdir. Hasta hipertansiyon ve orada üretilen hormonların yıldırım gibi bazı yansımaları ile doktora başvurabilir. Bu nedenle böbrek tümörü olma olasılığı çok yüksek. aslında çok daha yüksek. yani içeride belirti vermeden büyüyebilir. Ama bu hasta hiçbir şekilde durumu fark etmemiş. Midesi büyüyünce ortaya çıkan belirtilerden sonra yer kalmaması için doktora başvurmuş. Ameliyat gerekmeyebilir. Her böbrek üstü bezi tümörü için. Örneğin iyi huylu (nazik) kitlelerde. Ama bu büyüklükteki bir kitle onun için ameliyat kaçınılmazdı. O yüzden bu tümörün tedavisi sadece ameliyatla bitmiyor.”

“İKİZ KUTSAL KİTAP’IN BÜYÜK BİR TÜMÖRÜNÜ ÇIKARDILAR”

“Karnımdan resmen ikiz bebek çıkardılar” Murat Güney, ilk olarak doktora mide bulantısı şikayeti ile sorduğunu ve süreci şöyle özetlediğini söyledi:

“İç hastalıkları polikliniğine gittim. Tıp arkadaşımız MR yapmamızı istedi. Kitle olduğunu fark edince ‘Almalıyız ama yaptıracak organizasyonumuz yok’ dedi. burada.’ , bu yüzden daha büyük bir merkez için başvurun. “Daha sonra Bandırma’da başka bir hastaneye başvurduk. Kartal Şehir Hastanesi’ndeki arkadaşım sayesinde Oktay Hoca ile görüştük. Oktay Hoca kitlenin çok büyük olduğunu bu yüzden pazartesi hemen gelip ameliyat etmem gerektiğini söyledi. belirti veya semptom. Midemden ikiz bebek çıktı sanki. Öyle demeliyim ki, bir böbreğim de dahil olmak üzere kitle ve yaklaşık 10 kilogramlık bir şey vücudumdan alındı. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu