Sağlık

İktidarda yerli aşı sessizliği

Türkiye’de Covid-19 salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte, yerli aşı ve ilaç çalışmalarını yürütmek üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde TÜBİTAK COVID-19-Türkiye Platformu oluşturuldu. Bakanlığın internet sitesinde paylaşılan bilgilere göre platform altında 7 aşı çalışması devam ediyor. Bunlardan sadece gönüllü Bakan Varank’ın önerdiği virüs benzeri parçacıklardan oluşturulan VLP aşısı 3. aşama aşamasına geldi. aşamaya başlayın -3 çalışma ve delta varyantı için etkinliğini test edin. Öte yandan Nisan ayında yapılan açıklamada “aşı sonbaharda satışa çıkacak” denildi.

‘GÜVENLİK OLUŞTURUN’

Parlamentodaki aşı önerileri yanıtsız kaldı. Varank, aşının seri üretiminin nerede gerçekleşeceğini, aşı için ne kadar bütçe ayrıldığını ve çalışmalarda son durumun ne olduğunu soran İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu’nun önerisine geri dönmedi. Konuyla ilgili olarak konuşan Kabukçuoğlu, “Yerli aşı konusunda resmi kanallardan herhangi bir açıklama yapılmadı. Çalışmalar şeffaf olmalı ve herkes bilgilendirilmeli. Çünkü toplumu ilgilendiren bir şey yapıyorsunuz, bilgilendirmeniz de gerekiyor. Ama bunun yerine bilgi vermeniz gerekiyor. zaman zaman ortaya çıkıyor ve ‘Biz ürettik, kullanacağız’ diyorlar. Henüz sonuçlarını görmedik. Hükümet vatandaşları eğitmiyor, bu da ister istemez güvensizlik yaratıyor” dedi.

‘ÜCRETSİZ PARA HESABI’

Seri üretim konusuna değinen Kabukçuoğlu, şunları söyledi:

“Dünyada aşıyı ilk kullanan milletlerden biriyiz. Osmanlı döneminden beri çalışıyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarında Çin’e aşı yapan bir ülkeyiz. Sonra ‘Üretim pahalı, dışarıdan alıyoruz’ gibi saçma bir şey söylendi ve Hıfzısıhha’nın kapatılması bu hükümete verildi. Türk devleti kendi aşısını üretmelidir. Bu tür konularda maliyet dikkate alınmaz. Dışarıdan aldığımız aşılarda sorunu gördük. Çin aşı vermedi, Uygur Türklerini tehdit etti. Bu eserlerde para ve pul yoktur. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu