Sağlık

Felcin en önemli nedeni yüksek tansiyona dikkat!

Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Ali Yılmaz, “Oksijen olmadan beyin hücreleri birkaç dakika sonra ölmeye başlar. İnmenin iki ana türü vardır; iskemik ve hemorajik inme. Her biri beyni farklı şekillerde etkiler ve nedenleri birbirinden farklıdır. kısaca, nedenler inme tipine göre farklılık gösterir.

EN YAYGIN POLİS TÜRÜ: KİMYASAL İNME

Kan pıhtısı beyne giden kan ve oksijen akışını engellediğinde oluşan iskemik inme hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ali Yılmaz, “En sık görülen felç türüdür. Pıhtılar genellikle atardamarların zamanla daraldığı veya plak olarak bilinen yağ birikintileriyle tıkandığı yerlerde oluşur. Nadir durumlarda, düzensiz kalp atışından kaynaklanan zayıf kan akışı da pıhtı oluşumuna neden olabilir. Atardamarların beyin dalına kan taşıdığı noktalarda yaşla birlikte daralma olması doğal bir durumdur. Ancak bu işlemin hızlandırılması veya başka bir deyişle kasılma derecesinin yüksek olması tehlikelidir. Kasılma sürecini hızlandıran sigara, yüksek tansiyon (hipertansiyon), obezite, yüksek kolesterol, diyabet ve aşırı alkolden uzak durarak felç geçirme riski azaltılabilir.

İyi, Doç. Dr. Ali Yılmaz, “Gemilerde geçici bir kapanma nedeniyle geçici bir iskemik atak meydana geliyor. Kişi felç belirtileri gösterir ancak kısa sürede tansiyon damarı yeniden açar ve belirtiler düzelir. Bu durum sürekli beyin hasarına neden olmaz. Ancak gelecekte tam felç geçirme olasılığını büyük ölçüde artırır.

HEMORRHOUS PARLAMENTO VAKALARI

Kafa içi beyin kanaması olarak bilinen hemorajik inmenin daha az görüldüğünü vurgulayan Doç. Dr. Ali Yılmaz şöyle devam etti:

“Kafatasındaki bir kan damarının patlaması sonucu beyin içinde veya çevresinde kanama, hemorajik inmeyi tanımlar. Hemorajik inmenin ana nedeni, beyindeki damar duvarlarını zayıflatan ve beyindeki damar duvarlarını zayıflatan yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon damar duvarını inceltirken damarların dallandığı noktalarda mesane benzeri beyin anevrizması oluşumunu da tetikleyebilir. Hemorajik inme, yüksek tansiyonu kontrol eden ve mümkün olduğunca kafa travmalarından kaçınan düzenli yaşam tarzı değişiklikleri ile azaltılabilir.Aşırı kilolu olmak, sigara içmek, hareketsiz yaşam ve stres hemorajik inme ve yüksek tansiyonun başlıca nedenleridir. koşullardan kaçınarak felç geçirme riskini ortadan kaldırır.”

“ONA GÖRE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKİYOR”

İnmenin kişiliği, duyguları, davranışları, hareket kabiliyetini ve hareketi koordine edebileceğini belirten Doç. Dr. Ali Yılmaz, “Duygu, dokunma, sıcaklık, görme, yorumlama, düşünme, hafıza, anlama, planlama, akıl yürütme veya problem çözme yeteneği bozabilir. Olası yıkıcı etkilerini en aza indirmek için inme bir an önce tedavi edilmelidir. semptomları tanımak ve hemen sağlık kuruluşuna başvurmak veya hastaya sormak önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu