Sağlık

Covid-19 aşısı olan hamile kadınların bebekleri yüksek antikor seviyeleriyle doğuyor

New York Üniversitesi’nden bilim adamları, Pfizer / BioNTech veya Moderna aşısı olan annelerden doğan 36 bebekten kan örnekleri aldı. Sonuçlar, hepsinin koronavirüsle mücadeleye karşı antikorları olduğunu gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan yeni bir araştırma, hamilelik sırasında koronavirüs aşısının alınmasının bebeğin yüksek düzeyde antikorlarla doğmasını sağladığını ortaya koydu.

YÜKSEK ANTİKOR SEVİYESİ

Uzmanlar ayrıca hamileliğin ikinci yarısında annelerin göbek bağlarındaki kanın en yüksek düzeyde antikora sahip olduğunu keşfettiler.

NTV raporuna göre, New York Üniversitesi’nden bir kadın doğum uzmanı ve çalışmanın baş yazarlarından biri olan Dr. Ashley Roman, “Bebekler antikorlarla doğabilirlerse, hayatlarının ilk aylarında, en savunmasız olduklarında korunabilirler” dedi.

Öte yandan, pandeminin başlangıcından bu yana yapılan birçok çalışma, çocukların koronavirüs ile hastalanma konusunda ciddi risk altında olduğunu göstermiştir.

Zayıflamış bağışıklık sistemi olan bebekler daha fazla risk altındadır.

Buna rağmen, İngiltere Halk Sağlığı Kurumu’ndan (PHE) alınan veriler, ülkedeki hamile kadınların hala aşı olmakta tereddüt ettiğini ve Temmuz ayı sonuna kadar sadece %10’unun randevularını aldığını gösterdi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, doğan annelerin yüzde 23’ü aşılanmıştır.

YERDE TIKLAMA ETKİLERİNE İLİŞKİN KANIT YOK

Bugüne kadar yapılan tüm araştırmalar, Pfizer / BioNTech ve Modern gibi mRNA aşılarının hamile kadınlar için güvenli olduğunu ve ölü doğum veya doğum kusurlarına neden olmadığını göstermiştir.

New York Üniversitesi’nin son araştırması American Journal of Obstetrics and Gynecology Maternal Fetal Medicine’de yayınlandı.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Jennifer Lighter, “Aşılı annelerden doğan çocukların yüksek antikor düzeylerine sahip olması heyecan verici. Bu şaşırtıcı değil. Diğer aşılarda gördüklerimizle örtüşüyor.” Bulgularımız, kadınlara aşıların neden tavsiye edilmesi gerektiği konusunda giderek daha önemli hale gelen nedenlere katkıda bulunuyor. Yeni doğan bebeklerinin temel korumanın keyfini çıkarabilmeleri için hamilelik sırasında COVID aşısını yaptırın.”

Öte yandan çalışmanın yazarları, hamile kadınlara koronavirüs bulaştığında erken doğum ve düşük yapma olasılığının iki ila üç kat arttığını söyleyerek aşının önemine vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu