Magazin

Vedat Milor: Ekonomi için fikrim, doları önce 10 liraya çıkartıp sonra 1 sıfır atmalıyız

Üniversitede ve Dünya Bankası’nda yıllarını geçiren ekonomist Vedat Milor, doların rekorunu yüksek tahmin etti.

Twitter hesabından bir şaka gönderisini paylaşan Milor, “Aldığım diplomalara biraz itibar etmek istiyorum. Ekonomi için fikrim: Önce doları 10 liraya çıkaralım, sonra 1 sıfırı düşürelim.” dedim.

Milor, takipçilerinden biri “Vedat Bey kazanırken 2 sıfır atıp 1TL=10$ yapmak daha mantıklı değil mi” soru üzerine “Bu, yurtdışında tepki verebilir. Tekrar 10’a ulaşmasını beklemek ve bu hamleyi yapmak istiyorum.” paylaştı.

Milor’un Twitter’daki paylaşımı binlerce beğeni aldı.

EKONOMİK EĞİTİM ALDI

Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Vedat Milor, Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun oldu. Bir süre London School of Economics’te okudu. Amerika Birleşik Devletleri’ne, Berkeley’deki California Üniversitesi’ne sosyoloji doktorası yaptı.

1986 yılında doktora tezi için bir yıl Fransa’da kaldı. Doktora tezi “Türkiye ve Fransa’da Planlama ve Ekonomik Kalkınma: Devleti Geri Döndürmek” 1990 yılında Amerikan Sosyoloji Derneği tarafından yılın en iyi doktora tezi seçilmiştir. Dünya Bankası.. İki yıllık görevi sırasında bir süre Kemal Derviş’le birlikte çalıştı.

Daha sonra Brown Üniversitesi’ne sosyoloji alanında yardımcı doçent olarak girdi. Princeton’daki İleri Araştırma Enstitüsü’ne davet edildi ve bir yıl boyunca misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı. Stanford Üniversitesi’nde hukuk okudu. İlk yüzde 10 arasında bitirdi. Aynı okulda öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra bir süre bir şirketin hukuk işleriyle ilgilendi.

Daha sonra Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde ders vermeye başladı. Milor, İstanbul Koç Üniversitesi’nde politik ekonomi ve uluslararası ilişkiler dersleri verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu