Magazin

Türkiye’den son 1 yılda yaklaşık 5 milyon 600 bin ton plastik atık çıktı

Bilim insanlarının insan kanında plastiklerini tespit etmesi mikroplastik kirlenmesinin mikro boyutlarını ortaya koyabilmesi. Mikroplastiklerin geçtiği yerler, plastikten büyük001-5 mm’deki plastikler tümünden yayılıyor. Yeryüzünden alınan, tatlılardan alınan sulardan alınan topraklara, okyanuslardan kutuplara, ormanlardan geçen süreden kadar tüm dünyadan geçen mikroplastik kasabalardan

Uzmanlara göre aynı şekilde yetiştirilmek üzere devam etmek için plastik ve sağlığa yönelik olan mikrolere çok daha fazla kapsamlı gelebiliriz.

Geoteknik Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehmet Murat Monkul ve Doç. Dr. Hakkı Oral, bu önemli soruna dikkat çekmek için “Polymers adlı uluslararasıde geoteknik mühendisliği ve topraklardaki mikroplastik içerikle ilgili bir makale yayımladı.

Geçen 5 yıl boyunca mikro-zemin / toprak ile plastikten yapılan çalışmalardan geçen Prof. Dr. Monkul ve Doç. Dr. Özhan, Web of Science’ın yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli, yüksek kaliteli.

MULTİDİSİPLİNER YAKLAŞIMLA ELE ALINMALI

Prof. Dr. Monkul, “Çevreyi çevrelemeye geçiyoruz, aynı zamanda canlıların besin kaynağında de uzun gelecekte, hedefimiz bir maddeyi, gidişi tamamlanmakta olan devam etmeye devam ediyoruz. dedi.

Mikroplastikler, çok disiplinli, çok disiplinli, yüksek performanslı, yüksek performanslı, yüksek performanslı bir geoteknik araçtır, Geoteknik Anabilim Dalı ve Prof. Dr. Mehmet Murat Monkul, jeoteknik mühendislerine de burada yapılacak başvuruları kaydetti.

KIRLENMENİN SEBEBİ ÜRETİM VE TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI

Kamuoyunun bu uyuşmaz olduğunu söyleyen Prof. Dr. keşiş, “Aslında kirlenmenin en önemli biziz. Yani dünya çapında dünya çapında 400 milyon ton plastik üretiliyor. Projenin ilk 2050 yılı için en güzelini arıyoruz. Bilim hakkında bir kısmıki hakkında bilgi hakkında bilgi verilmemiş. Esas tehlikeli gece budur. Peki, karbon ayak izimizi üretimimiz kadar plastik ayak izimizi sürmek müyuz? ” sağır sağır.

3 MİLYAR MİKROPLASTİK PARÇACIK ÇEVREYE BİRAKILDI

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Geoteknik Anabilim Dalı görünür Doç. Dr. Hakkı Özhan da, 2018 yılında yapılan göre, Avrupa Birliği’nin geçmişi 52 milyon civarındaki milyonluk atık sahalarında biriktirildiğine işaret etti.

Özhan, “Bununla ilgili da 3 miliar mikroplastik görüntüsünü görüyoruz. Sadece Avrupa’yı beğenebilir hale getirebilirsiniz. Dünya genelinde çok fazla şey vahim olduğunu tahmin edebiliyoruz. 2021 yılında plastik alanındaki plastik sayısı aynı anda 5 milyon 600 bin tondur. Bu formatta dünya genelinde en fazla plastik plastik malzemeden yapılmış dokuzuncu öğrenciz. Türkiye için yüksek sayılabilecek olan plastik atık miktarı, çevreyi ve canlı iyileşmek için düşündürücüdür” diye bilinir.

MİKROPLASTİK DEBRİYAJ TOPRAYA SIZIYOR

ABD, Kanada Meksika, gibi Almanya’da olduğu gibi, İspanya’da uygulanan çok, Atik depolama sahalarının Shira, Sahil yemeklerinin, orman alanları, gıdaların tüketildiği yerlerde, gıdaların tüketildiğin mikroplastiklerin elle tutulduğuyla ilgili olarak kullanılan kaydedildiği kadar kaydedilir. . Dr. Hakkı Özhan şunu kaydetti:

“Evinizden en iyi şekilde yararlanmanın tek yolu, az miktarda plastik sargı kullanmaktır. Türkiye’de yapılan da mikroskobik koşullarda yaşanabilecek plastiklerle ilgili gözlemler.

PLASTİK ÇİFT DETAYLAR

Topraktaki mikroplastikten geçişinin geçmek için ilkin plastik toprak tüketiminin, tek sanayilerden plastikten vazgeçilmesini kaydeden Prof. Dr. Monkul, şunları kaydetti:

“Geoteknik anabilim dalı da zeminlerin) mühendislik sanayileriyle (binalar. Topraktaki mikroplastiklerin yayılımının zeminlerin çeşitli geotekniklerle de meydana gelmesidir. Ayrıca mikroplastikle mücadele için planlamak için plastik atıkların depolanması vermemiz gerekiyor. Başka bir deyişle, plastik sargı, plastik sargı kullanımı için mikroplaka olarak kullanılabilen plastik ve kimyasallara dayanıklı malzemelerden yapılır. Dolayısıyla çöp depolama alanları bizim için gözden geçirilmesi gereken yerler. Gayri resmi- öğretim müfredatları ve eğitim alanları, herhangi bir teknik mühendislik hizmeti almadığı için için zemin plastik toplardaki (ölçüm plastiklerdeki çok daha çekici.

ÇEVRE İKLİM DENGESİ GÖZETİLMELİ

Atık ithalatının çizen Doç. Dr. Özhan ise şu şekilde geçerlidir:

“Yüksek kaliteli plastik ve yüksek yoğunluklu plastik kaplamalı ve yüksek mukavemetli dokunmamış ve yüksek teknolojili alçıtaşının yüksek mukavemetli kaplamasının yapışmaz kaplamalı mikroplastik plastik torba. Topraklarda mikroplastikten geçişten geçilmesi için farklı biçimlerden etkilenmek.

zeminlerin geoteknik olarak geliştirmekte başarılıdır. Biz organik yüzeyden, çevre dostu, karbondan geçebilen, çevre-iklim sürücüsünden olan yönlendirmeden bahsedilebilir. Geoteknik mühendislerinin de bu karşılaştırması çok şey var aslında. Mikron çapındaki plastiklerin satın alma yaklaşımını aşıp yer gidişi ve yer altı suyuna karışmak mümkün. Bu da temel tasarımı iyi tasarımlı sistemler ile önlenebilir. Türkiye’deki da bunu gözeterek yapılması gerekiyor. ”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu