Magazin

Tuncel Kurtiz, ölümünün 8. yılında Edremit’te mezarı başında anıldı

Balıkesir’in Edremit ilçesinde oyuncu, senarist, yönetmen ve yapımcı Tuncel Kurtiz’in vefatının 8. yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi.

Tuncel Kurtiz için Kazdağları’nın eteklerindeki Çamlıbel İlçesi’ndeki mezarı başında anma töreni düzenlendi; Edremit Selman Belediye Başkanı Hasan Arslan, tiyatro ve dizi oyuncusu Reha Özcan ve Kurtiz’in yakınları, arkadaşları ve hayranları katıldı.

Edremit Belediye Başkanı Arslan, anma etkinliğinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türk sinemasının başrol oyuncusu, tiyatromuzun vazgeçilmez ismi Tuncel Kurtiz’i vefatının 8. yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz. Rakibiydi. Kendi deyimiyle dünyayı değiştiremezdi ama dünya onu değiştirmedi. O her zaman bir sanatçıydı. “Sorumluluğu taşıyordu. Her zaman ezilenleri ve sömürülenleri temsil etti. Efsaneleriyle ünlü Kazdağları’nın eteklerindeki arazisinde bir efsane yaşar. bugün Kazdağları eteklerinde. Kazdağları, ruhunun meskenidir. “

Anma etkinliğine katılan tiyatro ve dizi oyuncusu Reha Özcan şunları söyledi:

“Çok az karşılaştık ve ona karşı hiç oynamadık ama aynı ustaları elimize aldık. Özellikle Mahabharata adlı oyunu tüm dünyada yankı uyandırdı ve tiyatroda ilk olarak Tuncel Kurtiz’in o oyununu izledim. Elbette sinemayı çok iyi bilirim ama zamanla aynı kaderin ve coğrafyanın insanları olduk. Ben de bu coğrafyayı seçtim. İstanbul’da işim olmadığında, yurtdışında işim olmadığında burada yaşıyorum. Kazdağları’nda yaşıyorum. Buraya katılmak istedim çünkü bugün buradayım. Onu biraz hatırlamak ve onunla nefes almak istedim. “

Tuncel Kurtiz’in komşusu Reyhan Demir şunları söyledi:

“Tuncel Bey komşumuzdu. Mesela yoldan iki kişi geçtiğinde ister yemek ister yürüyüş için bize her zaman teslim oldu. Gerçek bir halk figürüydü. Gerçek bir doğa aşığıydı. Onu özlüyoruz. çok. Onu arıyoruz. Çok. Ruhu şad olsun.”

Kurtiz’in hayranlarından Mustafa Altay, “Çocukluğumun idolü insandır. İnsanların insanları. Adam gibi adam. Huzur içinde yatsın. Huzur içinde yatsın” dedi.

Kurtiz’in seslendirdiği şiir ve resitallerin sunulduğu anma etkinliğine katılanlar, Tuncel Kurtiz’in mezarına kırmızı karanfil bırakarak dua etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu