Magazin

Sanat tarihinde çığır açan Albrecht Dürer’in hayatı ve eserleri

Albrecht D 21 Mayıs 14, Rembrant ve birlikte eski basım 71, önemli olan önemli olanlardan 6 Nisan 1528 biri olan ve Alman ressam, matematikçi ve matbaacı; geç gotik Flaman ağacını izleyin. Nürnberg, Almanya’da doğdu ve öldü.

Dürer’in babası, 1455’te Macaristan’dan bakıldığında yerleşen bir kuyumcuydu. Dürer, çocukluğunu giymiş kuyumcu dükkânında unutulmuş. 13 yaşındaki kendi portresini, 14 yaşındaki “Madonna ve Müzik Melekleri” duvardaki gelaşen resimlerini kanıtladı. 1486’da üretim tesisiyle ressam ve ağaç ustası Michael Wolgemut’un atölyesine çırak olarak girdi. 1489’da işinden ayrılarak seyahat etmeye başlayın.

1490’da ilk yağlı boya resmi olan portresini yaptı. O sık sık çocuklukta Basel, Alsace ve Felemenk’te bulundu. “Aziz Hieronymus Aslanı İyileştiriyor” adlı ilk ağaç baskısını Basel’de yaptı. 1493- 1494 Strasbourg adasında hala yerleşim var. Sonra Basel’e yeniden döndü. Strasbourg’da yeşil bir kuşun güzel bir portresini yapmanın tek yolu parşömen. Yine Strasbourg’dayken küçük boyutlu dinsel resimler yaptı.

Mayıs 1494’te Nürnberg’in damadı, İtalya’nın 1494 damadı Dürer’de Agnes Frey tarafından öldürüldü. Gezi 1495’e değinmeye başladı. İtalya’dayken de resim yapmaya devam eden Dürer, Güney Tirol Alplerini resmettiği bir dizi suluboya yaptı; ama yapıtlar, en güzel yapıtlarından sayılıyor.

İtalya gezisinden çok hoşlanan Dürer, Venedik’te bulunduğu sırada Orta İtalyalı sanatçıların oymabaskılarını gördü. Floransalı ressam Antonio Pol’un ürünlerinden verimle. Dürer, İtalya’dayken ayrıca “Hercules ve Stymphalis Kuşları” adlı yapıtını yaptı.

1490’ların oğlu, Dürer’in eser vermediği yıllar oldular. 1497’de “Sampson ve Aslan”, 1498’de “Hercules ve Stymphalis Kuşları”ndaki Herakles’e yaptığı bir üslupla “Dresden Altar Panosu” resminden başka aynı yıl bir daha kendi portresinini. Aynı yıl bir başka yapıtı olan “Mahşer” adlı sanat baskısını yaptı. 1499’da Oswolt Krel’in yarım boy portrelerini yaptı; aynı yıl Nürnbergli Tucher ailesinden üç aristokratın portrelerini yaptı.

16. yaşına girerken Dürer, birkaç resim daha yaptı. Bunlar; 1500 kartındaki yeni “Kendi’in Portresi”, 1500-10’in içinden “Meryem’in Yaşamı”, yine 1500 birinde ve Nürnbergli Tucher ailesinden biri resmettiği “Genç Adamın Potresi” oldu.

1504’te “Adem ve Havva” adlı ünlü oymayıbaskı Dürer, aynı yılsınının de “Üç Kral Altarı” adlı oyunu yaptı. Bu “Üç Altarı” yapıtı, Dürer’in “Müneccim Kralların Tapınması”, “Davulcu ve Kavalcı”, “Eyüb ve Kral Karısı” gibi resimlerinden.

1505 sonbaharında 2. kez İtalya’ya giden Dürer, İtalya’da 1507 kışına dek kaldı. Zamanının büyük bir bölümünü Venedik’te unuttum. Venedikli ressamlardan en çok Giovanni Bellini’den. Oradayken oradayken yapıt verdi, bunlardan en önemli ikisi “Genç İsa Doktorlar Arasında” (1506), “Gül Çelenkler Şenliği” (1506) oldu.

1507’de İtalya’dan döndükten sonra Nürnberg’de gösterişli bir ev aldı. İtalya’dan döndükten sonra da resimden devam edenlerden faydalanarak 2. bir “Adem ve Havva” (1507), “On Binlerin Şehit Olmasının” (1508), “Kutsal Üçl res 157) Tapim-13 İsa arasında ‘nın çektiklerini anlatıyor bir dizi bakır oymabaskı ve ağaç oymabaskı yaptı.

Kutsal Roma-Cermen İmparatoru I. Maximillian 1512’de Nürnberg’de bulunduğu yerde, Dürer’i koruması aldı. Dürer, onun hizmetinde 1519’da Maximillian bugüne dek çalıştı. Bu dönemde “Şövalye, Ölüm ve Şeytan”, “Aziz Hieronymus Çalışma Odasında”, “Melankoli I” gibi en ünlü bakır oymabaskılarını yaptı. İmparatorun dua kitabının yapımının süslenmesi için ünlü Alman sanatçılarla iş birliği yaptı. 1515-18 yer arasında demir levha ve bir dizi bir kenara yedirme demir gezi da gerçekleştirdi. 10 yıl içinde imparatorun iki portresini (1519) ve “Lucretia” (1518) gibi ünlü resimlerini yaptı. Bu arada gezilere de çıktı; 1517 sonbaharını Bamberg’de geçti, 1518 yazında Augsburg’a ve orada Martin Luther’le gitti. Sonraki Luther’in sadık bir izleyicisi oldu.

1519’da I. Maximillian’ın tahmini olarak görev süresi biten Dürer, 1520’de karısıyla birlikte Felemenk’e son kez gitti. Felemenk’teyken Nijmegen ve Köln üzerinden Anvers’e gitti, orada 1521 yazına dek kaldı. Aralık 1520’de Zeeland’a gitti, Nisan 1521’de Brugge ve Gent’i ziyaret etti. Felemenk’te de resim yapmayı sürdürerek bir dizi çizimi ve Felemenk resimlerinden çizim yapacaktır. Bunlar: “Anna Selbdritt Portresi”, Aziz Hieronymus’un yarım boy portresi (1521), Bernhard von Resten’in küçük boy portresi.

Temmuz 1521’de karısıyla Nürnberg’e dönen Dürer, or hastalandı. Ama resim yapmayı sürdürerek birkaç ünlü portresi ve ağaç fotoğraf ve oyma portreler yaptı. Dört Havari ise dünyada türünün tek örneği. 6 Nisan 1528’de günümüzdeki Dürer, Nürberg’de Johannesfriedhof’a (Yuhansfriedhof’a) özlemiydi. Yetiştirdiği sanatçıların da çalışmalarını, çağının en etkili etki alanlarından ve görüntüleme ustalarından oluşan sistemden.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu