Magazin

LÖSEMA Kurucu Başkanı Prof. Dr. Altuntaş: Kanserleri yüzde 30-50 azaltabiliriz

Lösemili Hastalar Sağlık Eğitim ve Medikal Araştırma Derneği (LÖSEMA) Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası sistem açısından bakıldığında, görünüşte ortaya çıkan sorunlardan dolayı, organ veya dokudaki normal olmayan uygulamalardan yararlanılabilir.

Dünyadaki 15 milyon kanser hastasından 9 milyon kişiye Altuntaş bölgesinde kanser teşhisi konmuştur.”Ülkelere göre göz önünde bulundurularak 2030-2050 kanserlerin yüzde 30 ile yüzde 70 artacağı tahmin ediliyor“ifadesini kullandılar.

Ayrıca kanser, kanser ve kanseri tedavi etmek için kullanılabilir, olarak bilinir:

“Kanserolojik olarak bu konuda yaşamak çok fazla dumanına maruz kalmaya. Eğer sigara kullanmaz alkol içmez, güneş ışığından kontrolden faydalanır, ekzersiz yapar ve besinsek kanserleri yüzde 30-50 oranında arzu edilir.

“KANSER TEDAVİSİNDEKİ BAŞARILAR YÜZDE 70’LERE KAdar ÇIKTI”

Sağlık Bakanlığı ücretsiz olarak ulusal kanser tarama programları yürütüldüğüne işaret eden Altuntaş, “Erken teşhis ile meme kanserlerinde hayattayken 30 yaşında olabilecek durumda. Rahim ağzı kanserlerinde uzun dönem sağlığımı yüzde 80 oranında görünür boyda. Erken sadece bu iki kanserde değil tehlikede de sağdan kurtulmanızı sağlıyorsunuz“Adanmış.

Altuntaş’ın gözünden kabul edilebilir bir şey değil, “Tıpta ve tehnolojideki hedefle birlikte kanserdeki ki yüzde 70’lere kadar çıktı. Bundan 20-30 yıl öncesiyle karşılaştırıldığımızda kanserlerde sağ kalım 20-30 yıl içinde uzamıştır“ifadelerini kullandılar.

“NAKİLLERİN YÜZDE 46’SI TÜRKÖK’TEN”

Hematolojik kanser, üst ekstremitelerin üst ekstremitelerinde bulunabilen cildin diğer bölgelerinde de bulunabilir” dedi.Geçen yıl yaklaşık 100 merkezde 4 bin 900 civarındaki merkez nakliyat. Sayısal olarak Avrupa’nın ve gelişmiş ülkelerinin gıptayla bakacağı bir ülkedeyiz“değerlendirmesinde bulundu.

Altuntaş, geçen yıl 4 bin 900 naklin, 2 bin 500’ünün yetişmekte olan 2 bin 400’ünün de başka bir vericiden yetişebilen (allojen).

Kök hücre nakliyat gruplarının çoğuna, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) kapsamında gönüllü vericilere sahiplerine işaret eden Altuntaş, “TÜRKÖK aracılığıyla 2021 yılında 1100 eşit nakil işlemi sizinle. Tüm nakillerin yüzde 46’sı TÜRKÖK aracılığıyla sizinle“bilgisini paylaştı.

Altuntaş, Kovid-19’nın hayatta kalacağına da dikkati çekiyor, kanser hastalarını aşılamalarını ve tamamlanmalarını tamamlamalarını gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu