Magazin

İstanbul Film Festivali’nde büyük perdede izlemeniz gereken filmler

Bazı filmlerde, sinema salonunun o dev perdesinde izlenir, izlenebilir. Büyükü ancak bu bir perdede tam olarak ortaya çıkacak bu filmlere bu yıl festival programınızda özel bir yer seçiminizde yarar var bence, zira iki yıldır eden ve film izleme keyfimize gerçek bir darbe vuran pandemi öl .

Ayrıca Atlas’ın geçtiği bu dönem içinde bir bilimsel dönüşüm ve yenilendi. Yani tam da severlerin sinemaretini bir çekim izlemesini bekliyor bu festival izleyicilerini. Biz de bu vesileyle bu yıl hazırlık taramasıdik ve büyük perdede izlemenin ilk belirlemeye ilişkin belirlemeye yöneliktir.

‘BABA’ 50 YAŞINDA

Don Vito Corleone’nin 48 yaşındaki rol yapma şarkısında Marlon Brando “The Godfather”; yani bu yıl 50 başına gelen filmden iki yaş gençti, ama zaman hızla geçme ne yazık ki ve bugün 50’li hatta 60’lı yaşlarını ve daha ileri yaşlarını) ile ilgili olaylarla ilgili bir grup dışında Coppola izlemelerine erişen pek. Bugüne kadar tabi.

İstanbul Film Festivali’nin 50.’si, “The Godfather” filminin vizyona girmesinin 50. yıl dönümünde düzenlendi. 175 İngiliz bu sinema efsanesini ister Kadıköy Sineması’nda (10 Nisan, Pazar, 21.30) ister Atlas Sineması’nda (11Nisan, Pazartesi, 21.30) izleyin, ama mutlaka izleyin.

SERGIO LEONE’SİZ OLMAZ

İstanbul Film Festivali bu yıl dünya sinemasının kadri çok bilinmemiş bir büyük ustasını anımsıyor ve onun tüm filmlerini izleyiciyle buluşturuyor. Sergio Leone’den bahsediyorum. Spagetti Western en büyük ustası Leon’nin 7 filmi de bu yıl festivalde izleyebilirsiniz. Belki herkesin başına gelmez, o zaman en 3 filmini büyük perdede izlemenizi tavsiye ederim: “İyi, Kötü ve Çirkin”, “Bir Zamanlar Batıda” ve “Bir Zamanlar Amerika”.

Bu film de günümüz sinemasının seyirlerinden kabul ediliyor (en büyük bizim tarzımız böyle bir anlamda) ve onun anlamında (ses tasarımından görselden, müzik epik hikayelerini) büyük ölçüde iyiliğimizdir.

ZEKİ MÜREN’İN İLK FİLMİ: ‘BEKLENEN ŞARKI’

Bildiğiniz gibi İstanbul Film Festivali bir yıl sinemamızın klasiklerinden olan filminin ona önayak oluyor ve izleyiciyle buluşturuyor. Bu yıl Zurich Sigorta’nın katkılarıyla alınan filmin başrollerini Zeki Müren ve Cahide Sonku’nun üstlendiği “Beklenen Şarkı”. Türk sinemasının ilk insani olarak da “Cahide Sonku’nun Sami Ayanoğlu ve Orhon M. Arıburnu ile birlikte yönetilen “ Beklenen Şarkı” aynı zamanda Zeki Müren’in de rol aldığı film.

1953 yılında “Beklenen Şarkı” filminin ilk filmi Zeki Müren tarafından vizyona girmiştir. Senaryo Sadık Şendil’in kaleme aldığı bu filmi sinema perdesinde görmek boynumuzun borcunu; tek gösterim (maalesef) 10 Nisan Pazar, saat 19.00’da Atlas Sineması’nda, elinizi tutundur derim.

PERE PORTABELLA’NIN ‘VAMPİR’İ

Pere Portabella’nın 1971 tarihli filmi “Vampir – Cuadecuc”, İspanyol Film Festivali’nin ilk baskısında “Vampir – Cuadecuc” filminin ilk filminde yayınlandı.

Halen Hayatta Olan (95 yaşında) Portabella şehrinde ikonik figürlerin politik film yapımcısıdır. 10 ya da 16 Nisan’da Pera Oditoryimundaki Müzesinden kesinlikle gitsin muhakkak.

YENİLERDEN SEÇMELER

Yeni bilgiler filmlerinden bazılarını perdede özel bir deneyim olacak gerçek anlamda doğru. Damadı, uzun süredir filmde olan harika bir yönetmen.

Ayrıca dünya sinemasının büyük ustalarından Claire Denis’nin son filmi “Bıçağın İki Yüzü” (“Avec amour et acharnement”); Michel Franco, Laurent Canton’ın başrolde olduğu bir Fransız filmi olan “Peter Von Kant” filminde François Ozon’un rol aldığı Berlin Film Festivali’nin “Sundown” filminin yapımcısıdır.Arthur Rambo Films, Güzel Sanatlar Festivali: Halk Korkusu Terence Davies’in “Son of the Blessed” ve Ulrich Seidl’in İngilizce versiyonundan uyarlanan post-mortem bir film. yine büyük perdede elzem yapımılar arasında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu