Magazin

Geç kaldıysanız da korkmayın, kanser çaresiz bir hastalık değil

Erken tanının duyurulması için yapılacak ‘korkudan korkmak, geç kalmak kansertan kork‘sloganının hastaları korkuya sevkı söyler Medikal Onkolog Prof. Dr. Bülent Karabulut, “Geç hoşunuza gidenler için başvurmuyor. Demek ki ki bu slogan yanlış ve her zaman umut var. Kanser ikiye indirilebilir. En geç kalanlar bile yapılacak çok şey var”Dedi.

“KANSER FOBİZMİ VAR”

Kent Onkoloji Merkezi Koordinatörü Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Karabulut, 1-7 Nisan Ulusal Pazarsı’nda hastalarla ilgili ahlaki açıklamalar yaptı. ‘korkudan korkmak, geç kalmak kansertan korkKarabulut, Türklogda kanser fobisi olduğunu iddia ettiğinin hakkından şüphe duyduğunu söylüyor. Zabulu temelli bir toplum diyen Karabulut, “Peki, geçebilmiş bir hasta ne yapsın, korksun mu? Bu sloganın altında korku var. O yolun de hasta bir kısmından geç kaldıysam diye başvurmuyor. Aslında geç kalmaktan da korkmayın dememiz gerekli mi? Kanserden tedavi olmak; Doğru beslenmek, doğru yaşamak, kötü alışkanlıklardan uzaklardan, spordan korunmak, korunmak ve ideal kiloda olmak gerekir. Bunlar koruyucu önlemlerdir. Bunlarla ilgili tarama programları var. Erken hedeflemek, çok daha önemlidir. Ancak geçme zamanındaz da korkun dememiz lazım. Çünkü faydalanmak için gelir yolundan yapılacak bir şey var”Dedi.

“HASTALARIN YÜZDE 70 İLE 80’İ ŞİFA BULUYOR”

Prof. Dr. Karabulut’un 20. üretim aşamasındaki başarısına ve başarısındaki ilgilere dikkat çekti. Yaklaşık 20 yıl boyunca sağlık personelinin ve ilk uzmanların hastalarının 20’sinin şifaya kavuştuğunu kaydeden Prof. Dr. Karabulut şöyle devam etti: “O evrende hiçbir alternatif ilacı yok. 70’li yaşlarındaysanız, 80’li yaşlarınızdasınız ve doğru yerdesiniz. Kanser haberleri anlatıyor. Tabii ki onun hastada değil. Hala yönelimimiz var. Ama bu oranlarn ölümle eş tutması olmaması gösteren bir şey. Moleküler tester var. Bunun üzerine kalacak. Çok hızlı yol yolu. Sadece şu 20 yılın özeti yüzde 20 şifadan yüzde 70 şifaya çıkabiliyorsa kansern gelecek de çok parlak demektir. Hiçbir şekilde yoldaşlığa kapılmasınlar. Her zaman umut var. En geç kalanlar listesinde yapılacak çok şey var. Sadece akıl ve bilimde kalsınlar. Akıl ve bilimin olmadığı yerde macera vardır. Macera her zaman dibi belli olmayan kuyuya benzer. İnsanlara acıyanların acısıyla dolabilecekler. Kendilerini bir ticaret metası olarak kullanmanlar. Duygularını sömürtmesinler.

Öte yandan Tıbbi Onkoloji Uzmanı sağlık personeli Prof. Dr. Karabulut, gerçekte yaşama için multidisipliner ek birimlerinde yaşama merkezlerini önerdiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu