Gündem

Son Dakika… İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile taksi genelgesi!

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valisine Taksi Kontrolleri Genelgesi gönderildi. Bu nedenle ticari taksi denetimleri artacak, ticari taksilerin yanı sıra şehirlerarası otobüslerde de sivil personel denetim yapacak.

Genelgede, özellikle büyükşehirlerdeki bazı taksi şoförlerinin kısa mesafelerde veya yoğun saatlerde yolcu almadığına dair son zamanlarda artan şikayetlerin olduğuna dikkat çekildi.

Genelgede, bu durumun taksi şoförleri ile yolcular arasındaki tartışmaları ve kamu düzenini etkileyen olayları artırabileceği, ticari taksilerde seyahat eden/seyahat etmek isteyen vatandaşlar ve turistler arasında şikayetlere neden olabileceği vurgulandı. Bu şikayetlerin önüne geçmek için yapılacak kontroller şu şekilde sıralanmıştır:

– Taksilerde kısa mesafeler/trafik yoğunluğu nedeniyle yolcuların olmamasına ilişkin şikayetler/talepler ve inceleme sırasında konunun resmi olarak karara bağlanması halinde güvenlik birimleri yolcuların şikayetlerini ortadan kaldıracaktır.

– Yolcu almamakta ısrar eden taksiciler hakkında gerekli yasal işlemler (trafik yasağı dahil) ilgili oda ve topluluk ile koordine edilecektir.

– Ticari taksi denetimleri artırılacak, şehirlerarası otobüslerde uygulanan sivil yolcu denetimleri ticari taksilerde de uygulanacak.

– Taksi yolcularının yaşadıkları şikayetleri şikayet edebilecekleri kanallar (belediyeler, ticaret odası vb.) ile ilgili iletişim bilgileri kamuoyu ile paylaşılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu