Gündem

Son dakika… Hulusi Akar’dan İdlib açıklaması

Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Adnan Özbal ve Başkomutan’ın katılımıyla Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın başkanlığında video konferans toplantısı düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçüky Bakan Yunus Emre Karaosmanoğlu.

Görüşmede Kosova ve Bosna-Hersek’teki Türk heyet başkanları, Somali ve Libya’daki Türk özel kuvvetler komutanları, Azerbaycan Görev Grubu Komutanı, NATO Karargahındaki Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı da yer aldı. KKTC’de askeri komutanların yanı sıra, muharebe hava kuvvetleri komutanı ve donanma komutanı da devam eden faaliyetler ve sahadaki son durum hakkında bilgi verdi.

‘YPG SADECE BİR PKK-SEMDİR’

Akar, terör örgütü PKK ile YPG arasında hiçbir fark olmadığını vurgulayarak, “YPG, kelimenin tam anlamıyla PKK’nın kendisidir. Her ikisinin de terör örgütü olduğunu ve bunun sayısız delil ve görüntüsünün olduğunu herkes biliyor ama ABD’li müttefiklerimizin kendilerine ittifak ruhuna uygun olmayan bir şekilde silah, mühimmat ve teçhizat sağladıkları için üzgünüz. Başta silah ve mühimmat olmak üzere desteğin sona ermesi için her düzeyde harekete geçmeye devam ediyoruz.dedim.

‘Uygun değil’

Akar, Türkiye için tehdit ve tehlike teşkil eden kuzey Irak ve Suriye’de terör ve teröristlerle mücadelenin devam edeceğini bildiren Akar, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmayı hatırlattı.Bu anlaşma kapsamındaki ilkeleri gözetiyoruz. Bu konuda yapılması gereken her şeyi yaptık ve büyük bir gayretle yapıyoruz ancak son zamanlarda hava saldırıları arttı. Bunun mutabakat zaptı ile uyumlu olmadığını da söyledik. Bu konudaki girişimler her düzeyde devam etmektedir.dedi.

Türkiye’nin anlaşmalar kapsamında üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini ve yerine getirmeye devam ettiğini belirten Akar, “Bir yandan Suriyeli kardeşlerimizin güvenliği, bir yandan da asker ve askerlerimizin güvenliği için orada başarılı olmamız şart. Bir yandan sınırlar, bir yandan da yeni bir göç dalgasına tahammül edemeyen ülkemizin korunması için takip ediyoruz” dedi.

Akar, konuşmasının sonunda, Azerbaycan’ın kendi ülkelerini Ermenistan’ın işgalinden kurtardığı “Tek Vatan Harekatı”nın başlamasının yıl dönümünde Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerini bir kez daha tebrik ettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu