Gündem

Prof. Dr. Ceyhan’dan ‘yeni varyant’ açıklaması: “Çok öldürücü olabilir”

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Bilimler Akademisi’nin İstanbul’daki haftalık ölüm sayısını gösteren verilerle ilgili açıklama yaptı.

Sözcü gazetesinden Yusuf Demir’e göre “Elbette önümüzdeki haftalarda güçlü bir oynaklık bekleyebiliriz. Hiçbir önlem almadığımızı görüyoruz. Geçen yıl en azından kamuda kademeli bir değişim oldu. Bu toplu taşımadaki kalabalığı azalttı. Okullar kapalıydı, esnekti. Birçok atölyede çalışma teşvik edildi.” Ceyhan şöyle devam etti:

“Artık bunların hepsi ortadan kalktı. Okullar açıldı. Şimdi pencereler açılabilir ama yakında havalar soğuyacak. Bir çeşit ortaya çıkabilir. Bu varyant çok ölümcül olabilir. Aşı bu varyant üzerinde çok etkili olmayabilir. Sonra beklenmedik sayılar görünebilir.

Mart ve Nisan’da 50-60 bine ulaştığımız gibi… Vaka eğrisi doğası gereği net değil. Dalgalanmalar var. Bu dalganın ne kadar büyük olacağı, ne kadar önlem aldığınıza ve buna neden olan virüsün özelliklerine bağlıdır.

“KİRLİLİKTE ÜÇ ÖNEMLİ KAYNAK VARDIR”

Prof. Dr.Ceyhan, “Kirliliğin üç ana kaynağı var: Ev, iş yerleri ve toplu taşıma araçları. Evde hiçbir şey yapamayacağımız için toplu taşımada ve gerekirse vardiyalı tam zamanlı işlerde önlem alınmalı. sadece kamu tarafından değil, aynı zamanda özel sektörden de.

Aşılama hızlı bir şekilde tamamlanmalıdır. Çalışmalar ilerledikçe aşıların yüzde 80’ine ulaşmaya çalıştıkça aşılananlar da bağışıklığını kaybetmeye başlıyor.

Bu salgın kontrol altına alınacaksa aşılanma oranı artırılmalıdır. Aşı kararsızlığının giderilmesi için önemli adımlar atılmalı ve önlemler alınmalıdır. Sanılanın aksine sosyal ağlarda aşı karşıtlığı değil, özellikle doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerindeki dini ve feodal yapı karşıtlığıdır. Burada kabilelerin, toplulukların ve grupların söylemleri etkilidir. Devlet bu insanlara önlem almalı. Bu, önceki yıllarda aşı kampanyalarında yapıldı. Ama bu biraz terk edilmiş gibi…” dedim.

AŞAMA TAVSİYESİ

Prof. Dr.Ceyhan, “Öte yandan insanlar bireysel kaynakları daha iyi uygularken, devletin de bir takım tutma önlemleri alması gerekiyor. Bu eve kısıtlama değil. Bunun sorunu çözmediğini gördük. Tam tersine insanları kilitliyorsun. hafta sonu bütün bir hafta evde olmayanlar evde. Birinde virüs varsa evdekilere bulaşması daha kolay oluyor. Asıl mesele büyük iş yerlerinin bir an önce kademeli vardiyalara geçmesi, esnek çalışma uygulamaları.. .Sosyal mesafeye ulaşılamıyorsa nöbetçi çalışma sistemine geçilmelidir.

Salgının bir bedeli var. Belki o işletme sahibi bundan hoşlanmaz ama insanlar bundan kurtulamayacakları için kendilerine de zarar verirler. ” cümleleri kullandı.

“ZATEN 4. DALGA İÇİNDEYİZ”

“Şimdi zaten 4. dalgadayız. İlk iki dalga orijinal virüsleydi. Orada ölüm oranı binde 9’du. Ardından üçüncü dalga Mart-Nisan’da Alpha varyantı ile oldu. Ölüm oranı 6’ya düştü. Horde’da binde. Şimdi bu delta varyantında binde 11’di. Ölüm oranları önceki üç dalgadan daha yüksek.” dedi Prof. Dr. Ceyhan sözlerine şöyle devam etti:

“Bundan sonra böyle devam edecek mi? Kasım ayında bir artış görecek miyiz açıkçası genel dünyadaki duruma baktığımızda ölüm ve vaka sayıları giderek azalıyor. Bu düşüş daha çok Güney’de mi? Asya? ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri… “Önemli bir düşüş yok. Bundan sonra kurs düşebilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu