Gündem

Konya Ovası’ndaki yüzey yarıkları yerleşim yerlerine ulaştı

Konya Ovası’nda son yıllarda hızla büyüyen dolin oluşumlarının yanı sıra yüzey çatlakları da sıklıkla görülmeye başlamıştır. Küresel ısınma, aşırı su kullanımı ve kuraklık nedeniyle yeraltı suyu seviyesinin düşmesi, toprağın çökmesine ve yüzeyde deforme olmasına neden olur.

Yeraltı suyu seviyesinin düşmesine bağlı olarak oluşan çatlaklar, İç ve Batı Anadolu havzalarının önemli sorunlarından biri haline gelmiştir.

Konya’nın Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde son aylarda görülen yüzey hasarları, yerleşim ve yapılarda deformasyona neden oldu.

Akşehir havzasında Tuzlukçu’da görülen yarıklar mahalle sakinlerini de endişelendiriyor.

YÜZEY ÇATLAKLARI OLDU

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya Ovası’ndaki drone oluşumlarının incelenmesi sırasında gözlemledikleri yüzey çatlaklarının her geçen gün büyüdüğünü söyledi.

Yeraltı suyu seviyesinin düşmesi nedeniyle oluşan çatlakların bazı kırsal mahalleleri de tehdit ettiğini kaydeden Eren, şunları kaydetti:

“2000’li yıllardan itibaren aşırı su kullanımı ve küresel ısınma nedeniyle yeraltı sularında önemli düşüşler başlamıştır. Yeraltı suyu seviyesindeki düşüşün göstergesi toprağın farklı sıkışması nedeniyle yüzey deformasyonudur. Bunu Orta ve Batı Anadolu havzası Tuzlukçu, Akşehir, Aksaray, Karaman, Niğde, Bolvadin, Manisa ve Aydın’da görüyoruz Yüzey deformasyonları, zeminde 1.5-2 metreye kadar düşey kaymalar oluşturan yüzey fayları, bazen 1, 5-2’yi aşan yüzey çatlakları olarak görüyoruz. metre. Geniş.”

“Evlerde Hasar”

Konya Kapalı Havzası’nın kenarlarında yüzey faylarına rastlandığını kaydeden Eren, şöyle devam etti:

“Tuzlukçu ilçesine bağlı Çöğürlü mahallesinde hepsini inceleyemedik ancak 400 metrelik kısımda yüzey deformasyonları tespit ettik. Burada köyün yakın kesiminde yerleşimin içinden geçerek oluşmuş. Hasara yol açmış. Vatandaşlar ayrı bir duvarı köpükle doldurmaya çalıştı Bu durum onlarca yıldır devam ediyor Tek yol yeraltı suyunu belli bir dengede tutmak ve su seviyesinin düşmesini engellemek Bunu bugün başarabilsek bile, 10 yıldır çünkü kalıcı deformasyon oluşturuyor.Bu çatlakların oluştuğu yerlerde binalarda sürekli deformasyon meydana geliyor.Karapınar ve Çumra Adakale’deki gözlemlerimizde yılda 5-10 yıl sürüyor.Santimetre düşey batma.Havzalarımız azalma ile resmen çöküyor Bu sorun tüm Orta ve Batı Anadolu havzalarında mevcuttur. Alt akıntının yoğun olduğu yerlerde yüzey deformasyonları ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Bu çatlaklar, küresel ısınma, aşırı ve yanlış su kullanımı, atık. çiftçilik suyu Bu, yeraltı suyu seviyesinde aşırı bir düşüşe neden olur. Bu, zeminin farklı sıkışması nedeniyle yüzeyde deformasyona neden olur. ”

YILDA 5-10 METRE YERALTI SUYU ÇIKARIYOR

Tarımda su kullanımının artması, kuraklık, küresel ısınma ve kentleşme ile birlikte su seviyesindeki düşüşün etkili olduğunu kaydeden Eren, şunları kaydetti:

“2000’li yıllardan önce yeraltı suyu seviyesindeki düşüş 1 metre iken şimdi 5-10 metreden fazla düşüşler görüyoruz. Bu oran son on yılda daha da arttı. Hızlanmaya devam edecek gibi görünüyor. Bunlar bunlar. ayrıca obruklarla da kısmen alakalıdır.Çapı olmasa da yeni obrukların oluşmasına neden olur.Depremlerle ilgisi yoktur.Emirgazi’de 3 kilometre, Tuzlukçu’da 2 kilometre uzunluğunda çatlaklar vardır.Bunun daha çok açılması vardır. Emirgazi ilçesinde son birkaç gündür çatlakları yağmur oluşturmadı.Zayıflık bölgesi Yağmur sadece görünümünü hızlandırıyor.Yağmur suları yüzeye yakın çatlaklardan kolayca dökülüyor ve neredeyse formda. görmek daha kolay.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu