Gündem

Hürriyet gazetesinde işten çıkarılan gazeteciler 2 yıldır haklarını alamıyor

2019 yılında Hürriyet Gazetesi’nde TGS üyesi olduklarından beri 45 gazeteci haklarını almak için mücadeleye devam ediyor. Hürriyet’in eski çalışanlarının davasına İstanbul 40. İş Mahkemesi’nde devam edildi.

Gazeteciler, avukatlar ve TGS yetkilileri; duruşma öncesi Bakırköy Adliyesi Bahçelievler Ek Binası önünde basın açıklaması yaptı. Gazeteciler, “Artık adalet istiyoruz. Patronu değil, sarayı değil, çalışanı koruyan adalet” yazılı pankartlar taşıdı.

“KURUMLAR ANAYASA ADALET GÖRÜŞÜNÜ KORUMALIDIR”

Basın toplantısında konuşan TGS Başkanı Gökhan Durmuş şunları söyledi:

“İki yıl önce TGS’ye üye oldukları için işten çıkarılan Hürriyet gazetesi çalışanları adalet arayışlarını sürdürüyor. Anayasal sendikal hak işten çıkarılma sebebidir, ancak sadece Anayasa’yı korumakla yükümlü kurumlar bunu gözetiyor. Patronlar olarak yasayı çiğneyin, bu adaletsizliğin ortakları var. Daha iyi çalışma koşulları, daha iyi ücret ve iş güvenliği talepleri ile sendikamıza üye olan Hürriyet Gazetesi çalışanları, “iş gerekçesi” nedeniyle işten atıldı.

“MÜHENDİS, KAMYON ŞOFÖRÜ, BASKI UZMANI”

Gökhan Durmuş, Hürriyet gazetesinde işten çıkarılan 45 kişi yerine Demirören Grubu’nun diğer şirketlerinde çalışan üst düzey yöneticiler dahil 200 kişinin işe alındığını belirterek, şunları kaydetti:

“Peki 45 kişinin işten çıkarıldığı bu dönemde Hürriyet’te kaç kişi istihdam edildi biliyor musunuz? Yaklaşık 200 kişi. Onlar kim? Demirören Grubu’nun diğer şirketlerinde çalışan kişiler. Örneğin Likitgaz’da Makina Mühendisi ve Bölge Müdürü olarak 19 bin TL maaş alan kişi, Hürriyet matbaasında asgari ücretle çalışan tır şoförü olarak gösterildi.

Örneğin Demirören’de müdür yardımcısı ve insan kaynakları grup başkanı olarak 22 bin TL maaş alan kişinin hem Bağcılar hem de İzmir matbaalarında asgari ücretle çalışan bir uzman olduğu ortaya çıktı.

Denizli’de Demirören’de muhasebeci olarak çalışan bir kişinin İzmir’de bir matbaada asgari ücretli şoför olduğu ortaya çıktı. Kayseri’de LPG tüp distribütörü olarak çalışan 3 kişi Ankara matbaasında uzman olarak gösterildi. İstanbul’da tüp dağıtımı yapan 36 kişinin matbaada uzman olarak çalıştığı da gösterildi.

Bu insanların ortak noktası ne biliyor musunuz? Herhangi bir işte tam zamanlı çalıştıklarını. O kadar yetenekliler ki hem insan kaynakları müdürü olarak çalışabiliyorlar hem de İstanbul ve İzmir’deki matbaalarda aynı anda çalışabiliyorlar.

Cömert ve kendi kendine yeten bölge müdürümüz aynı zamanda tır şoförlüğü yapmaktadır. Bunların belgeleri ve daha birçok örneği bu binadaki dosyalarda bulunmaktadır. Göründüğü kadar alenen ve alenen yapılan bu usulsüzlüklerde Sendikamızın yetkisi gasp edilmektedir. 45 arkadaş istifa ediyor, izliyorlar. Adalet istiyoruz, sadece adalet. Patronu koruyan değil, işçinin alın terini koruyan adalet. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu