Ekonomi

Üretimi düşecek fiyatlar artacak: Yüzde 15 zam beklentisi

Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının ikiye katlanması Türkiye’de elektrik ve doğalgaz faturalarını artıracağı gibi gıda fiyatlarında da ciddi artışlara neden olacaktır.

Gübre üretiminde kullanılan hammaddelerden birinin doğalgaz olduğunu hatırlatan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Baki Remzi Suiçmez, geçen hafta bir günde ton gübrenin 500 TL arttığını bildirdi.

Suiçmez al Gamze Bal de Sözcü.com.tr onun değerlendirmesinde “Gübreler yılbaşından bu yana zaten yüzde 150 arttı. Doğal gaz fiyatlarındaki artışla bu artış yüzde 200’ü geçti. Mevcut durumda yüksek maliyet nedeniyle yeterli gübre alamayan çiftçi artık gübre alacak. Toprağa daha da az gübre eklemek zorunda kalıyoruz. Bu hem verimi hem de verimi olumsuz etkileyerek gıda maliyetlerini düşürecek ve fiyatları yükseltecek.” dedim.

“YÜZDE 15’TEN FAZLA ENFLASYON…”

TÜSİAD Gıda ve Tarım Çalışma Grubu Üyesi ve Yeni Çiftçi Platformu Kurucusu Emrah İnce de benzer bir değerlendirme yaptı. “Gübreler çiftçi ekonomisinin yüzde 15-20’sini işgal ediyor. Bu durumun nihai ürün fiyatlarını ve yüzde 15’in üzerinde enflasyonu artıracağını öngörüyorum. “ dedim.

“Ancak bu vergi beklediğimiz üretim ve verim koşulları içinde geçerli” diyen İnce, “Üretim sadece gübre fiyatları nedeniyle değil, çiftçinin üretimden uzaklaştırılması, ekin alanlarının daralması gibi diğer etkenlerden dolayı düşerse. Buna eklenirse gıda fiyatlarına da yansıyacak” dedi.

‘6 ay beklemek daha iyi’

Gübre sektörünün yüzde 90 dışa bağımlı olduğu iddia ediliyor. Doğal gaz, kimyasal gübre üretiminin ana hammaddeleri arasında yer almaktadır.

Sozcu.com.tr’ye konuşan bir diğer isim, Türkiye Gıda ve İçecek Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik, son büyümeyi ne kadar yansıtacağını görmek için en az 6 ay beklemek gerektiğine dikkat çekti. gübreler. raflardaki yiyecekler hakkında.

ben, “Gıda tedarik zinciri en az 6 ay, bir yıl tedarik yönetimi ile çalışıyor. Yani 6 ay içerisinde raflara konulacak ürünlerin fiyatları geriye dönük yıllık maliyet sistemine göre belirleniyor. dedim.

‘HIRİSTİYAN ÇÖZÜM İÇİN BETON HİKÂYELER YAPILMALI’

ZMO Başkanı Suiçmez, son gübre fiyatlarındaki artışların ardından çiftçinin tarlalarına gübre uygulayabilmesi, üretim ve verimliliği sürdürebilmesi için acil bir çözüm olarak katkılarda somut indirimler beklediklerini kaydetti. Yıllardır tüm katkılarda bu gibi nedenlerle durdurulamaz artışların da göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

TÜİK’e göre yem fiyatlarının son bir yılda yüzde 30 arttığını belirten Suiçmez, tarlada reel fiyatların yüzde 60-70’lere çıktığını, tohum ve ilaçlamada da benzer artışların olduğunu vurguladı. Suiçmez, yılın ilk 9 ayında gübredeki yüzde 150 artışa rağmen TÜİK’in yıllık gübre artışlarını yüzde 62 olarak açıkladığını sözlerine ekledi.

“EN ÇOK MALİYETLERE BAĞLIDIR”

Suicmez, “Yüksek döviz kuru nedeniyle girdiler sürekli artıyor. Köylünün maliyeti arttıkça vatandaşın ucuza tüketmesi beklenemez. Üretim maliyetlerini düşürerek kısır döngüyü sonlandırın ama böyle bir politika yok. Bunun yerine, kuru sıçrama kararları verilir. Son politika faiz indiriminde olduğu gibi… Bu nedenle enflasyonda veya gıda enflasyonunda düşüş beklemiyoruz. “ dedi.

TARIMIN PA BREZYİNİ HIZLANDIRACAK

Tekfen Tarım’ın eski CEO’su ve halihazırda yenilikçi tarım teknolojileri sunan Yeni Çiftçi Platformu’nun Kurucusu Emrah İnce, gübrelerde son dönemde yaşanan artışların tarımın boşanmasını hızlandıracağını, çiftçilerin tarımdan ve tarımdan uzaklaşmasına neden olacağını söyledi.

İnce, “Dünya piyasalarındaki bu dalgalanmalar tüm ülkelerin tarım sektörünü olumsuz etkileyecektir” dedi. “Bu dalgalanma şüphesiz çiftçilerin her ülkede farklı tarım ve ekimden uzaklaşmasına neden olacaktır. Hangi ülkede ne kadar olacağını tahmin etmek mümkün olmasa da Türkiye de payını alacaktır.dedi.

Tüm bunların gıda fiyatları üzerinde çok daha fazla etkisi olduğunu fark ederek şöyle devam ettim:

“Bu durum bugünden yarına kadar iyileşmeyecek. Türkiye’de yapılacak havza planlaması ve tesis modeline göre bölge planlaması ile birlikte bir girişimde bulunulmalıdır. Bu girişim bakanlığı, çiftçi ve çiftçi birliklerini kapsamalıdır. Bu nedenle üretimi yönlendirmek gerekir. Bu denklem makro planlama ile çözülebilir. Türkiye’nin 3-5 yıllık kararlı bir tavırla bu sorunu kolaylıkla çözebileceğini düşünüyorum. “

GIDA SORUNLARININ ENFLASYONU BU KADAR

Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkede gıda enflasyonu Ağustos 2021’de yıllık yüzde 29 artarak son 28 ayın zirvesine ulaştı.

Sozcu.com.tr’ye konuşan uzmanlar, çiftçinin ucuza üretim yapamamasının bedelini tüketicinin çok ağır ödediğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu