Ekonomi

SEDDK’den iki yönetmelikte değişiklik

Transfer tutarının belirlenmesi ve izlenmesine ilişkin usul ve esaslar Trafik Kazaları Nedeniyle İlgili Kişilerden Sigorta ve Düzenleme Kurumu Tarafından Tahsil Edilecek Sağlık Hizmet Bedellerinin Tahsil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te tanımlanmıştır. ve Kontrol Bireysel Emeklilik (SEDDK).

SEDDK Trafik Kazalarına İlişkin Kişilere Verilecek Sağlık Sigortası Ücretlerinin Tahsil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasına Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Gözetim Kurumu, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Zorunlu Trafik Sigortası, Sigorta ve Bireysel Emeklilik Yönetmeliği ve Gözetim Komisyonunu açıklayan bentler eklenmiştir.

Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesi uyarınca transfer tutarının belirlenmesi ve izlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir.

1 OCAK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ

Transfer tutarlarının tespiti ve takibi ile ilgili iş ve işlemler Merkezin güvenli bilgi işlem altyapısı tarafından gerçekleştirilecektir. Merkezin veri işleme hizmetine ilişkin usul ve esaslar dahilinde gerçekleştirilecek işlemler ile bu hizmetin kullanımına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından onaylandıktan sonra Merkez tarafından yayınlanan rehberde düzenlenir.

Sigorta şirketlerinin, Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilen miktara göre verilerin zamanında ve eksiksiz olarak Merkeze bildirilmesi nedeniyle; Havale tutarlarının Sosyal Güvenlik Kurumuna zamanında beyan edilmesinden ve bu beyanın sonucundan Sigorta Hesabı sorumlu olacaktır. Merkez, havale tutarlarının zamanında ve eksiksiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaştırılmasından sorumludur.

1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girecek yönetmelik hükümlerine Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Kontrol Kurumu Başkanı tarafından uyulur.

Resmi Gazete’de, İçtüzüğün 14. maddesinin 7. fıkrasındaki “Başkan ve Kurul üyeleri ile birlikte” ibaresinden sonra “söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bağlantılı (I) sayılı tabloda yer almayan” ibaresi eklenmiştir. SEDDK’dan Sigortacılıkta Tahkim. Şu tarihten itibaren geçerlidir:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu