Ekonomi

Sanayide kullanılan doğalgaz ile elektriğe yapılan zam dikkat çekti: Yurttaş bu yaz ‘yanacak’

İktidar zam üstüne zam yağdırıyor. Kısa içinde şeker, un ve ayçiçeği süreyüzü yağı gelen zamların ardından dün de elektrik ve doğalgaz fiyatları büyük oranda artırıldı.

Bu sefer de sanayide kullanılan doğalgaz ile elektriğe yapılan zamlar dikkat çekti. Çünkü fiyatların fiyatları tüm fiyatların fiyatlarıdır.

GÜNAH KEÇİSİ OLDULAR

Ayrıca KDV aboneleri, listede yer alan tarifelerin hiçbirine hak kazanamayabilir. Sanayiciye hiçbir avantaj sağlanmadığı gibi şimdi bir de yüksek oranlı zam yapılmış oldu. Sanayiciye yönelik zamlar, genel gösterimi gösteriyor. Üretimde kullanılan maliyetler artacağı için başta gıda olmak tüm ürünlere zam gelecek. Bu da zaten yüksek olan inflasyon daha da yukarıya çekecek. Yaz yurttaşı zor bir bekliyor.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) YHnetim Kurulu üyesi Olgun Sakarya, KDV indirimi alamayan, kademelendirmeden yararlanamayan sanayicinin bir de üzerine zam yapılii. Olgun Sakarya şöyle devam etti: “Onlara yapılan gibi yurttaşa yansıyacak. Artan maliyetler fiyatları yükseltecek. ‘Meraklı sanayiye yapılan zamlar’a gelmedi’ diyoruz. Olgun Sakarya, “Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum” dedi Olgun Sakarya. Maliyetler çok arttı ”vurgusu yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu