Ekonomi

Sağlık ve özellikle tamamlayıcı sağlık sigortaları hızla gelişiyor

Özellikle değişen yaşam koşullarının getirdiği yeni riskler sağlık sigortasına olan ilgiyi artırmaktadır. Dünya Covid-19 patlaması bunu en iyi gösteren kriterlerden biriydi.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) verilerine göre, hasta-sağlık branşında kaliteli üretim 2020’de 2019’a göre yüzde 20,8 artarak 10,1 milyar liraya ulaştı. Üstelik bu rakam, salgının seyahat sağlık sigortası üzerindeki yıkıcı etkisine rağmen gerçekleşti. Bu kapsamda ek sağlık sigortası prim üretimi yüzde 51,6 artarak 1,5 milyar liraya ulaştı. Bu sigortanın hayat dışı branştaki toplam payı yüzde 1,7’den yüzde 2,2’ye yükseldi. Beş yıl önce 2016’da bu pay sadece yüzde 0,6 idi. Yılın ilk sekiz ayında yüksek kaliteli üretim, hastalıkta yüzde 21 artışla 7,9 milyar lira, tamamlayıcı sağlıkta 1,5 milyar lira artışla 1,5 milyar lira oldu. yüzde 58.6.

TEKNOLOJİ BİR FIRSAT SUNDU

Gelişmeleri değerlendiren Monopoli Sigorta Başkanı Erol Esentürk, salgının herkese sağlık sigortasının önemini bir kez daha hatırlattığını söyledi. Esentürk, “Sektör hızla Covid-19’u teminat kapsamına alsa da poliçe teminatını belirlerken pandemi öncesi risk kriterlerinin geçerli olduğunu görüyoruz. Buna rağmen sigorta şirketleri tamamlayıcı sağlık sigortası ürünlerinde bazı yenilikler yaparak esnek ürünler üretmeye başladılar. Ancak sektör olarak sigortacılık anlayışımız ve risk bakış açımız için bir gözden geçirmeye ihtiyaç var.Teknolojinin gelişmesiyle birlikte süreçlerin daha şeffaf yönetilmesi ve sağlık sigortası alanındaki soru işaretlerinin ortadan kaldırılması önemli bir fırsat sunuyor. şirketlerin politika taleplerini hayata geçirmeleri için.”

Mercury Insurance CEO’su Kurt Ebik, özel sağlık sigortalarında yaşanan en büyük sorunun yaşlılıkta aşırı prim artışı olduğunu belirterek, şu noktaya dikkat çekti: Yapıyorlar mı yoksa bir plandan mı vazgeçiyorlar. ”

ÇOCUKLAR İÇİN PAKET

Ayaktan tedavi ile ilgili kullanım alışkanlıklarının tamamlayıcı sağlık hizmetlerinde bazen yetersiz kaldığını belirten Ebik, “Çocuk statüsündeki sigortalılar için alternatif paketler üretilmeli. Özellikle 0-5 yaş arası çocuklar için 8-10 vaka yetersiz kalıyor. .

Tamamlayıcı poliçelerin mantığı SGK farklılığına dayandığından, bazı branşlarda SGK ile anlaşmalı hastanelerde, tüm branşlarda anlaşması olmasa bile sadece bu branşlara hizmet verilecek olan hastanelerde alternatif paketler düzenlenmelidir. dallar.

FİZİK KENDİ AVUKATLARINI SEÇEBİLİR

Türkiye Barolar Birliği, sunmuş oldukları iptal davasının 16 Tarihli Resmi Gazete’de yayımladığı “Tıbbi Yetersizlik Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Kurumsal Katkıya İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”in bir maddesi ile ilgili olduğunu belirtti. Nisan 2016, Danıştay İdari İşlem Daireleri tarafından lehlerine sonuçlandırıldı.

Söz konusu madde, doktorların ihmal, hata nedeniyle verebilecekleri maddi zararları karşılamak için yapmaları gereken zorunlu mesleki tazminat sigortası uygulamasında, doktorların sigorta şirketleri tarafından kararlaştırılan avukata vekaletname vermelerini zorunlu kılmaktadır. veya görevlerini yerine getirirken kötüye kullanma. Bu sayede sağlık çalışanları mesleki sorumluluk sigortası ile ilgili konularda istedikleri avukatı seçebileceklerdir.

GÜNCELLENDİ SBM’NİN “DEVİR” SORUMLULUKLARI

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Kontrol Kurumu (SEDDK) tarafından Resmi Gazete’de “Trafik Kazalarına İlişkin Kişilere Sağlanacak Sağlık Sigortası Primlerinin Tahsil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlıklı bir yasal düzenleme yayımlandı. ve bu kapsamda transfer miktarının belirlenmesi ve izlenmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi.

Bu nedenle transfer tutarlarının tespiti ve takibi ile ilgili iş ve işlemler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin (SBM) güvenli bilgi işlem altyapısı üzerinden gerçekleştirilecektir. Transfer tutarlarının zamanında ve eksiksiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesinden SBM sorumlu olacaktır. SBM, ilgili kılavuzu SGK’nın görüşü alınarak hazırlayacaktır.

‘SAĞLIK SİGORTASI’ ARTIK ÖNCELİKLİ BİR KONU

AXA Sigorta, sağlık portföyünün her kesimini kendine çekmek için sunduğu “Sağlığım yolunda” ürünü ile müşterilerinin özel hastanelerde fark ödemeden SGK sözleşmeli hizmet alabileceklerine dikkat çekti.

Özellikle son dönemde küresel çapta yayılan Covid-19 salgınının da etkisiyle yetkililer, insan sağlığının değerini hatırladıklarını ve bunu güvence altına almayı öncelik haline getirdiklerini belirttiler. Bildiğini vurgulayan Yetkililer, ürünlerin özelliklerini şöyle vurguladı:

– Çok uygun fiyatlarla ve örneğin iki tip poliçede sunulan “Sağlığım İyi” alanında, anlaşmalı kurumlarda hastane tedavileri limitsiz olarak yüzde yüz karşılanmaktadır. Sektördeki en geniş anlaşmalı kurum ağına sahibiz. Bu üründe yer alan “Sağlık Ömrü İndirimi” sayesinde sigortalılar, yıllık sağlık ve sağlık harcamalarına bağlı olarak zaman içinde yüzde 50’ye varan indirimlerden yararlanabilmektedir.

PLURCELA ‘AXAFIT’

– Yine “AXAFit” cep telefonu sistemi ile poliçe görüntüleme, ilan gönderme, reklam bildirimleri, çağrı merkezini arama, sözleşmeli kurumları görüntüleme gibi standart işlemler tek bir uygulama ile yapılabilmektedir. Bu uygulamada ayrıca kullanıcılara rehberlik edecek blog içerikleri, en son spor etkinlikleri, iyi yaşam ipuçları, antrenman videoları da bulunmaktadır.

– AXAFit’e Covid-19 sürecine özel uygulamalar da dahil edildi. Acil durumlar dışında hastaneye gitmeyi tercih etmeyenler için uygulamaya “AXA Doktor Danışma Hattı” eklendi. Sigortalıların market alışverişi, boya, tadilat gibi günlük işlerini rahatlıkla yapabilmelerine katkı sağlamak için “AXA Bağımsız Yaşam Hattı”nı da geliştirdik.

ÇOCUKLAR EĞLENCE VE SPOR YAPAR

Allianz Türkiye’nin “Allianz Motto Movement” programının egzersiz videolarının “YouTube”da açık kaynak olarak çocuklara sunulacağı açıklandı. Dokuz temadan oluşan videolar, pandemi sürecinde evde hareketleri kısıtlanan çocukları hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha iyi hale getirmeyi amaçlıyor ve içeride ve dışarıda yapılabilecek fiziksel aktiviteleri içeriyor.

Allianz Kurumsal İletişim, Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Başkanı Berna Özdemir, “Önümüzdeki kış döneminde bile tüm çocuklar hem eğlenebilecek hem de spor yapabilecek” dedi.

‘ONLNE TERAPİ’ YAYGIN

Cigna CEO’su Pınar Kuriş, salgın nedeniyle dünyada online tedavi ve danışmanlık hizmetlerinin kullanımının yüzde 89 arttığını belirtti. Kuriş, “Online hizmetleri evde kendilerini rahat hissedecekleri bir ortamda almaları, mahremiyet ve farkındalık duygusunun zedelenmemesi insanları etkiledi” dedi.

‘DUYARLILIĞIMIZ VE FARKINDALIĞIMIZ ARTTI’

Katılım Emeklilik’in sağlığı tek çatı altında buluşturan markası “Katilılım Sağlık”ın, üretim fazlasında 56 milyon TL, katılım sigortalarında ise yüzde 58,4 pazar payına ulaştığı açıklandı.

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Sağlığa olan duyarlılığımız ve farkındalığımız artıyor. Özellikle kurumsal tarafta 195 kurumsal müvekkilimiz ve özel grup bünyesinde yönettiğimiz 45 bin sağlık sigortalımızla sektöre öncülük ediyor, derinleştiriyoruz. En esnek, en hızlı ve en uygun fiyata sahibiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu