Ekonomi

Kripto para piyasalarında son durum! Bitcoin ne kadar oldu? (27 Eylül 2021)

Kripto para piyasası, geçen hafta Çin’in son yasaklarının tetiklediği türbülanstan hızla döndü ve Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri, geçen haftaki kayıplarının çoğunu bugün geri aldı.

Bitcoin bu gece 44 bin dolar seviyelerine yükseldi. Böylece Bitcoin, Çin Halk Bankası’nın Cuma günü kripto para borsalarını yasaklamasından önceki seviyeye yakın. Bitcoin şu anda 43.600 dolar civarında.

Ethereum ise geçen haftaki seviyesinin üzerine çıkarak 3.100 dolara yükseldi.

NE OLDU?

Çin Halk Bankası Cuma günü internet sitesinde kripto para birimleriyle ilgili tüm işlemlerin yasaklandığını ve kripto para birimleriyle ilgili yasa dışı finansal faaliyetlerin cezalandırılacağını duyurdu.

Banka, sınır ötesi sakinlerine sunulan hizmetler de dahil olmak üzere kripto para birimleriyle ilgili tüm işlemlerin yasa dışı olduğunu vurgulayarak, “Bitcoin ve tether dahil kripto para birimlerinin hiçbiri fiat (fiat) değildir ve piyasada dolaşamaz” dedi.

Banka, finansal kurumların, ödeme şirketlerinin ve çevrimiçi platformların kripto para transferini de önleyeceklerini ve kripto ile ilgili risklere karşı kontrol performanslarını güçlendireceklerini duyurdu.

Öte yandan Çin ekonomik planlama ajansı, ülkedeki kripto madenciliğinin ortadan kaldırılmasının karbon hedeflerine ulaşmak için önemli olduğunu söyledi.

Kararın ardından Çin’in en büyük Çinli borsaları Huobi ve Binance, yıl sonuna kadar Çin anakarasındaki piyasadan çekileceklerini ve kullanıcı hesaplarını kapatacaklarını açıkladı.

Kaynak: Sözcü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu