Ekonomi

Havzalar tehdit altında, 2050’de susuzluk bekliyor

Son 10 yılda Türkiye’ye 1 milyar TL yatırım yapan Nestlé Waters, su güvenliği için harekete geçti. Nestle Waters Türkiye CEO’su Michel Beneventi, dünyada su güvenliğinin tehlikede olduğuna dikkat çekerek, söz konusu alanda hayata geçirecekleri 100 proje için 130 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

Beneventi, bugün dünya çapında 630 milyondan fazla insanın temiz suya erişiminin olmadığını ve 2,4 milyar insanın kirli su kullanmak zorunda olduğunu vurguladı. 2001 yılında girdiği Türkiye pazarının Nestlé Waters’ın en büyük beş pazarı arasında olduğunu bildiren Michel Beneventi, Nestlé Waters Türkiye’nin Bursa Uludağ Kestel ve Uludağ İnegöl’de iki dolum tesisi bulunduğunu ve Kestel’in en büyük üretim tesislerine sahip olduğunu kaydetti. .

Halihazırda beş dağıtım merkezi, 500’e yakın perakendeci ve 900’e yakın çalışanla hizmet verdiklerini bildiren Michel Beneventi, 500 milyon litre suyun Türkiye’de son 10 yılda 200 olimpik yüzme havuzunu dolduracağını ve bir yıllık tüketime eşdeğer enerji tasarrufu sağlayacağını söyledi. 100 bin kişilik bir şehir sağlandığını söyledi. Nestlé Pure Life markasının bir litrelik seçeneğinde bu yıl Nisan ayında yüzde 50 geri dönüştürülmüş malzemeden şişe kullanmaya başladıklarını hatırlatan Beneventi, Erikli Su’da da gerçekleştirilen projenin tüm ambalajlarda uygulanacağını belirtti. 2025 yılına kadar boyutlar.

KARBON NÖTR OLACAĞIZ

Beneventi, 2005’ten 2020’ye kadar şişe başına elektrik tüketimini yüzde 38, su tüketimini yüzde 30, karbon ayak izini yüzde 54 ve plastik ambalaj kullanımını yüzde 24 azalttıklarını açıkladı. Beneventi, 2025 yılına kadar tüm ambalajlarımızın yeniden kullanılabilir olmasını, üretim tesislerinde %100 yenilenebilir enerji kullanılmasını, plastik şişelerin %50’sinin geri dönüştürülmüş plastikten üretilmesini sağlayacaklarını ve 2050 yılına kadar sıfır karbon emisyonu hedeflediklerini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu