Ekonomi

Balık fiyatları el yakıyor: Hamsi 40 liraya dayandı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Balık miktarı azaltılır, hamsi kilosu 40 TL’ye satılır.

Balıkçı Sonkan Cankurt, geçen hafta fırtınanın balık fiyatlarında artış yaşandığını belirterek, “Geçen hafta rüzgarın esmesi nedeniyle balıkçı teknelerimiz denize açılamadı. Bu hem balık miktarını azalttı hem de balık fiyatlarını artırdı. Bu sabahtan itibaren, hamsi 40 TL’den, sardalya 30 TL’den, istavrit 25 TL’den satıldı Balık pazarımızda lüfer 60 TL’den, levrekte ise 25 TL’den alıcı buluyor. ”dedi.

Balık fiyatlarının yüksek olması nedeniyle vatandaşların balığa olan ilgisinin düşük olduğu görüldü.

YERLİ TORİK TAHIL 200 TL ALICI BEKLİYOR

Balık pazarı tezgahlarında yerini alan yerel Marmara hortumu 150 ile 200 TL arasında, hamsi ise 40 TL’den satılıyor. Önümüzdeki günlerde balık miktarındaki artış nedeniyle fiyatların düşmesini beklediklerini belirten Balıkçı Okan Balibek, “Hava düzeldi, rüzgar etkisini kaybetti. Hamsi 40 TL, yerli palamut tanesi. 50 TL’dir ve tezgahımızdaki 2 kg’lık yerli Marmara toriği 150 ile 200 TL arasındadır.Hava güzel olursa balık miktarının artmasını ve balık fiyatlarının düşmesini bekliyoruz” dedi.

“KÖKLEDİĞİMİZ ZAMAN MUCİZELER VERİYORUZ”

Balık gibi temizlenip satılmayan balıklar martılar tarafından yenir. Balık pazarı esnafının yaptığı bu uygulamadan sonra martılar sabah ve akşam balık gibi toplanır. Balık artıkları yiyen martıların balık yiyen cinsi de ilginç görüntülere neden oluyor. Satılmayan balığın özellikle martılara verildiğini fark eden balıkçılar, “Satılmayan balığı atmak yerine martılara veriyoruz. Onlar da ölüyor. Çöpte koku yaratmak yerine martı yesin” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu