Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası’ndan “Enflasyon daha da artacak” uyarısı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin “Parasal Diyalog” toplantısına video konferans yoluyla katıldı.

Avrupa’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yürütülen aşı kampanyalarının başarıyla yürütülmesi sonucunda kısıtlamaların hafifletildiğini hatırlatan Lagarde, ekonomik toparlanmanın ivme kazandığını ifade etti.

Euro bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 2,2 büyüdüğünü hatırlatan Lagarde, yılın ikinci yarısında güçlü bir büyüme beklediklerini, yılsonunda ekonomik aktivitenin salgın öncesi seviyelerin üzerine çıkmasını beklediklerini vurguladı.

CONTINRAS BELİRSİZLİĞİ

Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 5, 2022’de yüzde 4,6 ve 2023’te yüzde 2,1 büyüyeceğini tahmin ettiklerini kaydeden Lagarde, “Büyüme görünümü büyük ölçüde salgının gelişimine bağlı ve belirsizliğini koruyor.Lagarde, “Ağustos ayında Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 3’e yükseldi” dedi. Enflasyonun sonbaharda yükselmeye devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Enflasyondaki yükselişi büyük oranda “geçici” olarak görmeye devam ettiklerini belirten Lagarde, petrol fiyatlarındaki sert artışın, Almanya’da KDV indiriminin kaldırılmasının ve malzeme ve ekipman eksikliğinden kaynaklanan maliyet baskılarının olduğunu açıkladı. enflasyonu yukarı çekti.

Lagarde, önümüzdeki yıl enflasyonu artıran faktörlerin etkilerinin ortadan kaldırılabileceğini belirtti. ECB’nin enflasyonun 2021’de yüzde 2,1, 2022’de yüzde 1,7 ve 2023’te yüzde 1,5 olmasını beklediğini hatırlatan Lagarde, kısıtlamaların sıkılaşması ve ekonomik aktiviteyi etkilemesi durumunda enflasyonun tahmin edilenden daha düşük olabileceğini söyledi.

Lagarde, “Sürekli yüksek enflasyon, beklenenden daha yüksek ücret talepleriyle sonuçlanabilir.” dedi.

10 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYONU

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) son verilerine göre, Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon Ağustos ayında yüzde 3 ile son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ağustos ayında enflasyon Polonya, Litvanya ve Estonya’da yüzde 5, Macaristan’da yüzde 4,9 ve Belçika’da yüzde 4,7 olarak ölçüldü. Bu oran Almanya’da yüzde 3,4, İspanya’da yüzde 3,3, İtalya’da yüzde 2,5 ve Fransa’da yüzde 2,4 oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu