Ekonomi

Artan maaşlar, zamlara dayanamadı, sofrada bir kuru ekmekle zeytin kaldı

Emeklinin büyümeden, en düşük aylığın 1500 TL’ye kadar olan 2 bin oğlu zamlarla düştü. Emeklilerin ağlamaları CHP Genel Başkan Veli Ağbaba’yı anlattı.

KAYIP BİLANÇOSU

Ağbaba, emeklilerin iftar sofrasındaki bir tatil planlarını değerlendirdi. Ağbaba, “2021’e göre artan fiyatları nedeniyle ekmekmekten margarin, mercin tavuk etine temel besin ihtiyaçlarının ayakta kalması arttı. 2021’deki 1500 TL en düşük emekli aylığı 2022’deki 2 bin 500 TL en düşük maaşı. Geride kalmış ”dedi Aradaki, Ağbaba’ya şu açıklamayı yaptı: emeklinin sonunda patateste 334 kilo, domateste 140, salatalıkta ise 67 kilo. Bakliyatta yaşananlarda; mercimekte 73 kilo, nohutta 37 kilo ve pirinçte ise 25 kilo oldu.”

‘SALATALIK LÜKS’

Emeklinin sofrasındaki en az kısan ekmek ve zeytinde küçük resimleri, “Geçerken plandaki en eski yerleşim planındaki 7 yemekteki 7, zeytindeki 7 kilo oldu. Emekliler bu yıl iftar sofrasını en iyi sadece kuru ekmek ve zeytin kurabilecek ”diye konuştu. “Et ve Kurumu’nun son zamları ile birlikte aylık bir de emekli olabileceklerin sofrasına koyabildiği et yok oldu” diyen Ağbaba, “Emeklilerin sofrasında ki; ette 11 kilo, tavukta 29 kilo” dedi. Salatalığın da emekliye üzerinde konuşulanlar Ağbaba’da, “Ağbabalık dönemindeki büyüme hakkında 66 oranında zamlanırken aynı dönemdeki fiyatının üzerinde 169;

‘ALAY EDİYORLAR’

Ağbaba şunları söyledi: “Türkiye’de 8 milyon emekli ve asgari ücretli aylık ücretlendiriliyor. Ama iktidarlara verilen zammı ve 100 TL’lik zamlı sıkıntıları gibi, emeklilerimizle alay etmeye devam ediyor. En aza indirilecek aylığı asgari ücretlendirilmeden önce tamamlamadan tamamlanmadan tamamlanmadan emeklilerimiz projeden ayrılmaya devam edilecek. Ayrıca biktidaralıyoruz; emeklilerin bayramları bu bayramda asgari ücret maaşlarında, emeklilerimiz bir nebze rahat etsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu